Przygotuj się na:

KORONAWIRUS: ZMIANY W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

Miejska komunikacja kursuje według sobotnich rozkładów z dodatkowymi pojazdami w godzinach szczytu. Jak podał Zarząd Transportu Miejskiego, zmiany nie dotyczą pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej.

  Wisła odkryła fragment dawnej Warszawy

  TVN Warszawa


  Oczom warszawiaków i turystów, spacerujących w ostatnich dniach wiślanym bulwarem, ukazuje się niecodzienny widok. Niski poziom rzeki odsłonił po raz kolejny znaczne fragmenty dawnego mostu Poniatowskiego oraz pozostałości tramwajowego torowiska, które zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Zabytkom przyglądał się uzbrojony w kamerę i aparat Reporter 24 o nicku WRA.

  "Bardzo niski stan wody w Wiśle odsłonił przed mieszkańcami Warszawy ogromne fragmenty dawnego mostu Poniatowskiego. Wraz z mostem wyłoniły się również szyny torowiska tramwajowego. Budowla została zburzona podczas II wojny światowej" - relacjonuje Reporter 24 - WRA.

  "Stan Wisły jest naprawdę bardzo niski. Plaża od Praskiej strony wydłużyła się o kilkanaście metrów. Stojąc w niektórych miejscach na piasku można odnieść wrażenie jakby woda w rzece zupełnie zniknęła" - kończy swą relację Reporter 24 - WRA.

  Czytaj na Kontakcie 24

  Budowa mostu Poniatowskiego rozpoczęła się w 1904 roku. Autorem projektu mostu, pobliskich budowli i wieżyczek był Stefan Szyller, znany także jako twórca bramy Uniwersytetu Warszawskiego i budynków Politechniki Warszawskiej. Projekt został oddany do użytku w 1914 roku. Już rok później pierwszych zniszczeń przęseł mostu Poniatowskiego dokonały wycofujące się z Warszawy wojska rosyjskie.

  Nowy most powstał już po odzyskaniu niepodległości, był budowany w latach 1921-26. Konstrukcja przetrwała do 1944 roku, gdy została zniszczona przez Niemców. Most Poniatowskiego, którym dzisiaj można się przedostać na drugi brzeg Wisły, został oddany do użytku w lipcu 1946 roku.

  Kontakt24//ak, ad/jaś