Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wisła je lubi. Tradycyjne łodzie płyną do Portu Czerniakowskiego

Warszawa

TVN24Rozpoczęcie sezonu nawigacyjnego łodzi tradycyjnych

Tradycyjne łodzie zainaugurowały dziś pod Warszawą sezon nawigacyjny. Po południu wpłyną do Portu Czerniakowskiego.

- Co wyróżnia te łodzie?- pytała reporterka Ewa Paluszkiewicz w Poranku TVN24

- Są zbudowane zgodnie z tradycją prawie 200 letnią - odpowiada Andrzej Stański z fundacji Szerokie Wody. - Sosna w poszyciu, dębowe wręgi, żagle rozprzowe, które są zrobione z lnu lub z bawełny. Wszystko zgodnie z odwiecznymi prawidłami i po konsultacjach z dyrekotrem Centralnego Muzeum Morskiego - dodaje.

13.45 w porcie

Wodowanie odbyło się o 9.00 w Gassach, koło Konstancina Jeziorny.

- Około 13.45 dopłyniemy do Portu Czerniakowskiego - informuje Stańsko. - Chcemy propagować wśród warszawiaków ten sposób poruszania się po Wiśle. - Ponadto, zainspirowani zdjęciem z 1926 roku, chcemy reaktywować przedwojenną tradycję regat, które nazywały się Biegi Żaglowców Tradycyjnych. Zaczniemy od Warszawy. Potem może ten zwyczaj wróci do innych miast położonych nad Wisłą - dodaje.

Wisła je lubi

Jak informuje Stańko łodzie te są znacznie lepsze od innych metalowych czy plastikowych.

- Pływa się nimi rewelacyjnie, nie ulegają wypadkom i są nie drogie - zachęca Stańsko. - Świetnie się z Wisłą kolegują - dodaje.

su/mz