Wisła I wystartuje w lutym. "To kwestia kilku dni"

Warszawa

AGP Metro PolskaTrwa montaż tarczy

Wisła I ma ruszyć za kilka dni. Tarcza TBM, od stycznia jest montowana na pl. Wileńskim, niebawem ma zacząć drążenie tunelu metra w stronę Powiśla.

Operacja Big Lift, czyli opuszczanie pierwszej tarczy pod ziemię, miało miejsce na początku stycznia. Od tego momentu budowniczowie metra szykowali ją do startu.

Nie podają dokładnej daty

O tym, że wyruszy w lutym informowaliśmy już w styczniu. Nadal jednak ujawniono konkretnej daty.

– Cały czas trwa montaż tarczy. Jest to za skomplikowana operacja, żeby jednoznacznie określić termin rozpoczęcia prac - tłumaczy Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra. - Nastąpi to na pewno w lutym – dodaje.

Bardziej precyzyjny jest Krzysztof Malawko, rzecznik Metra Warszawskiego. - Rozpoczęcie prac jest kwestią najbliższych kilku dni - twierdzi.

10 metrów na dobę

Jak tłumaczył w styczniu Witczyński - po rozpoczęciu prac i wykonaniu przez tarczę 100 metrów tunelu, maszyna zostanie zatrzymana w celu zamontowania taśmociągu. Dopiero po tym rozpocznie swoją pracę na odcinku 800 metrów, które dzielą stacje Dw. Wileński i Stadion. - Po przetoczeniu przez stację Stadion, tarcza będzie wykonywać tunel do stacji Powiśle – wyjaśnił.

Tarcza będzie się poruszać z prędkością 10 metrów na dobę, co oznacza, że na Powiśle ma dotrzeć po około 160 dniach.

Miesiąc później w podobną trasę wyruszy drugi TBM – Wisła II.

Miały startować z Powiśla

Początkowo tarcze miały wyruszyć ze stacji Powiśle. Plany pokrzyżowała sierpniowa awaria i zalanie części budowanej stacji.

Tak wyglądała operacja - BIG LIFT na pl. Wileńskim.

su/b

Wisła I zeszła pod ziemię. Prace w przyspieszonym tempie
film Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl