Wisła będzie pierwszą taką rzeką w Europie

Warszawa

WWFPierwsze zdjęcia Street View na rzece

Z samochodu przesiedli się na łódkę, aby pokazać wyjątkowe fragmenty Wisły – dziką przyrodę, piaszczyste brzegi czy wyspy.

- Projekt fotografowania Wisły przy pomocy urządzenia Google Trekker ma pokazać piękno i naturalność tej rzeki, a przede wszystkim uświadomić, że Królowa Polskich Rzek jest dobrem każdego z nas i każdy powinien o nią dbać - mówi Przemysław Nawrocki z Fundacji WWF Polska, która realizuje projekt.

Wirtualny spływ

Google Street View to dodatkowa funkcja Map Google. Dzięki niej możemy wybrać się w wirtualny spacer w różne zakamarki świata.

- Zdjęcia Street View to nie tylko fotografowanie miast czy wirtualne wycieczki po obiektach muzealnych, to również uchwycenie piękna natury. Dzięki temu Mapy Google stają się internetowym atlasem i przewodnikiem po świecie o niemal nieograniczonych możliwościach. Można na przykład wybrać się na wirtualny spływ po największych rzekach: Amazonce pośrodku dżungli, czy rzece Kolorado i Wielkim Kanionie - mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

Tramwajem po Wiśle
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pierwsza w Europie

Jednak do tej pory dzięki Steet View nie "spłynęliśmy" żadną europejską rzeką. Za kilka miesięcy to się zmieni. Google Trekker został zamontowany na łodzi. W plecaku działa 15 aparatów, każdy skierowany jest w innym kierunku, co pozwala wykonywać panoramy 360 stopni.

Akcja rozpoczęła się na środkowym biegu Wisły, czyli w Warszawie i okolicach. W czwartek i piątek pracownicy Google fotografowali rzekę na odcinku Góra Kalwaria - Warszawa - Modlin. W piątek do ekipy dołączył Marcin Dorociński – ambasador Fundacji WWF Polska.

Początkowo zobaczymy tylko kilka odcinków najdłuższej polskiej rzeki, te z okolic Warszawy, Krakowa, Gdańska i Włocławka.

Organizatorzy akcji zapewniają, że jeżeli projekt okaże się sukcesem, w przyszłości sfotografują całą rzekę - od Baraniej Góry do Zatoki Gdańskiej.

ZOBACZ ATRAKCJĘ NAD WISŁĄ:

MOSiR przy PoniatówceArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kz/gp