Wipler chce uruchomić Gronkobus. "Miś na miarę naszych czasów"

Warszawa

TVN24Referendum 13 października

Nietypowy autobus ma jeździć po Warszawie – zapowiedział w Radiu Dla Ciebie Przemysław Wipler z Republikanów. Stwierdził, że odwiedzi on miejsca, które kojarzą się z porażkami Gronkiewicz-Waltz.

Jak przekonywał Wipler, główny cel tej akcji to pokazanie, dlaczego Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna zostać odwołana w referendum. Opozycja zamierza uruchomić Gronkobus w ostatnim tygodniu września lub drugim tygodniu października.- Będziemy jeździli trasą największych błędów, porażek Hanny Gronkiewicz-Waltz i mówili o nich. Bus to będzie miś na miarę naszych czasów. To będzie taki autobus na miarę prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz – powiedział w RDC Przemysław Wipler, który jest wymieniany wśród ewentualnych kandydatów na przyszłego prezydent Warszawy.

Referendum 13 października

Referendum w sprawie odwołania Gronkiewicz-Waltz odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 tys. 430 osób.Gdyby Gronkiewicz-Waltz została odwołana, osobę pełniącą funkcję prezydenta miasta (tzw. komisarza) "niezwłocznie" wyznaczyłby premier. Swoją funkcję pełniłaby ona do czasu wyboru nowego prezydenta.

Możliwe powołanie komisarza

Obecna kadencja samorządu kończy się 21 listopada 2014 r. Przedterminowe wybory są zarządzane przez premiera, a rozporządzenie w tej sprawie musi być ogłoszone w Dzienniku Ustaw przynajmniej na 80 dni przed dniem wyborów. Nie ma więc szansy, by wybory odbyły się przed 21 listopada tego roku, a w przypadku, gdyby miały one wypaść w okresie krótszym niż 12 miesięcy przed upływem kadencji, rada miasta może zdecydować o ich nieprzeprowadzaniu.

Wtedy do końca kadencji funkcję prezydenta sprawuje tzw. komisarz.CO SĄDZĄ ZNANI O REFERENDUM?ran/mz

Lech Wałęsa o referendum ws. odwołania prezydent Warszawy
TVN24
Tomasz Jacyków o referendum
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl