Wipler chce odbudować Pałac Saski. "Przeniesiemy tam ważne urzędy"

Warszawa

mat. prasoweWipler chce odbudować Pałac Saski

Przemysław Wipler, kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Kongresu Nowej Prawicy, obiecuje, że jeśli wygra wybory, odbuduje Pałac Saski.

Zdaniem kandydata KNP stołeczne urzędy są w tej chwili rozsiane po całej Warszawie. - Na placu Bankowym stacjonuje Pani Prezydent oraz Wojewoda, ale Rada Miasta obraduje w Pałacu Kultury, natomiast w ratuszu obraduje Sejmik Wojewódzki sprawujący nadzór nad Urzędem Województwa, który zlokalizowany jest na Pradze na ul. Jagiellońskiej. To kompletny chaos, który generuje koszty obiegu dokumentów i utrudnia mieszkańcom dostęp do urzędu – przekonywał w poniedziałek Wipler.

Odbudować Saski

Obiecał też, że jeśli wygra listopadowe wybory, to przede wszystkim postara się o odbudowę Pałacu Saskiego, by przenieść tam siedziby władz urzędu miasta oraz urzędu dzielnicy Śródmieście.

- Takie rozwiązanie uzasadni ekonomicznie oczekiwaną przez wielu warszawiaków odbudowę tego pięknego Pałacu. Budowę sfinansujemy dzięki sprzedaży części zwalnianych lokalizacji, ze środków unijnych oraz dzięki wsparciu budżetu państwa, związanemu m.in. z budową Urzędu Wojewódzkiego, który również tam mógłby znaleźć swoją siedzibę - tłumaczył Wipler.

Reszta na Pragę

Co z pozostałymi urzędami, m.in.: siedzibą ZTM-u, ZDM-u czy innych biur stołecznego ratusza? Wipler chciałby przenieść je na Pragę Północ - na tereny odzyskane od Polskich Kolei Państwowych w zamian za długi wobec miasta.

- Teren jest doskonale skomunikowany z resztą Warszawy, a przeniesienie na prawą stronę miasta części urzędów podniesie prestiż okolicy i przyspieszy zmianę wizerunku Pragi, tworząc niemalże drugie centrum Stolicy – argumentował Wipler i dodał: - Nowe biura powstaną dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu w zamian za przekazanie części odzyskanych od PKP działek pod zabudowę komercyjną i mieszkaniową.

Kontrowersyjny pomysł

Proponowana przez Wiplera odbudowa Pałacu Saskiego budzi duże kontrowersje. W czerwcu głos w tej sprawie zajęła nawet minister kultury. - Sprawa ewentualnej rekonstrukcji gmachu pozostaje w wyłącznej, suwerennej decyzji władz miasta, do której Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nic nie ma – powiedziała tvnwarszawa, Małgorzata Omilianowska.

Projekt odbudowy Pałacu Saskiego powraca regularnie. Władze Warszawy zleciły nawet analizę ekonomiczną odbudowy i umiejscowienia w budynku biur ratusza. Ostateczne decyzje jednak nie zapadły, a pomysł jest w zawieszeniu. - Wzbudza wiele kontrowersji, ma tyle samo zwolenników co przeciwników. W Wieloletniej Prognozie Finansowej jest wiele innych projektów bardzo potrzebnych i użytecznych dla mieszkańców – poinformował tvnwarszawa.pl Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Tak mógłby wyglądać Pałac Saski po odbudowie według wizji firmy SkyConcept:

Pałac Saski | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Panorama Warszawy z Pałacem Saskim | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept
Pałac Saski | SkyConcept

Minister kultury o odbudowie Pałacu Saskiego:

Minister kultury o odbudowie Pałacu Saskiego
Dawid Krysztofiński, tvnwarszawa.pl

jb/ran