Wiosenne porządki w mieście

Warszawa

| Fakty TVNfot. ZOM

Zarząd Oczyszczania Miasta rusza z akcją odświeżania po zimie elementów małej architektury. Pod prysznic trafią płotki, pachołki, kosze, donice i ławki. Odświeżanie czeka też staromiejskie mury obronne.

Wiosenna aura i coraz wyższe temperatury sprzyjają porządkom w mieście. Po zamiataniu i sprzątaniu trawników Zarząd Oczyszczania Miasta rozpoczyna wielkie mycie. Potrzebuje go prawie 2,5 tys. ławek stojących w parkach, na skwerach i przy zieleńcach. Myte będą także betonowe kosze na śmieci, w pierwszej kolejności te stojące blisko krawędzi chodnika.

Żeliwne, z piaskowca, kamienne - do czyszczenia

Prysznic czeka także płotki wygradzające trawniki. Te metalowe, niewysokie, bo raptem na ok. 40 cm, konstrukcje przez szereg zimowych miesięcy zakurzyły się, a zabrudzeniu sprzyja też ich lokalizacja bezpośrednio przy jezdniach.

Odświeżony zostanie także reprezentacyjny szlak stolicy - Trakt Królewski. W Al. Ujazdowskich czyszczenia wymagają żeliwne ławki i stojaki na rowery oraz 63 kosze na śmieci. Na Krakowskim Przedmieściu mycie obejmie 105 pojemników na kwiaty, 31 ław z piaskowca oraz 170 kamiennych pachołków. Na usunięcie brudu czeka też 81 żeliwnych koszy na śmieci.

Szorowanie Krakowskiego Przedmieścia

Na odcinku od pomnika Kopernika do placu Zamkowego po obu stronach ulicy odbędzie się szorowanie nawierzchni chodnika. Prace - w zależności od warunków pogodowych - powinny ruszyć około połowy kwietnia.

Prace porządkowe potrwają do Świąt Wielkanocnych. Realizowane są przez firmy zewnętrzne. W sprzątanie miasta zaangażowani są także skazani z Zakładu Karnego Warszawa-Białołęka.

Mury do liftingu

Odświeżenie i naprawa czekają także mury obronne Starego Miasta. W nadchodzącym tygodniu śródmiejscy urzędnicy otworzą oferty przetargowe na konserwację murów. Prace będą dotyczyć fragmentu zawierającego most Gotycki oraz pięciu odcinków od pl. Zamkowego przez Piekarską do Brzozowej.

Konserwacja obejmie mur wewnętrzny i zewnętrzny. Z cegieł i spoin trzeba usunąć z mchy i porosty. Lica cegieł i spoiny wymagają też czyszczenia specjalną metodą niskociśnieniowego strumieniowania, a korona murów – dezynfekcji. Wykonawca zajmie się też wypełnianiem spoin w cegłach, spoinowaniem ubytków i usuwaniem wysole poprzez piaskowanie.

Zakończenie prac jest planowane na koniec października.

js/ec