WIOŚ przedłużył wyjaśnianie sprawy smrodu na Radiowie

Warszawa

mat. prasoweWysypisko Radiowo

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przedłużył postępowanie w sprawie ewentualnego zamknięcia kompostowni na Radiowie. Czeka teraz na specjalistyczne opinie.

WIOŚ zajął się sprawą kompostowni Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania 23 grudnia – na wyjaśnienie sprawy miał dwa miesiące.

Czas do 16 marca

W tym czasie inspektorat zbierał dowody, ale okazało się, że potrzebuje jeszcze dodatkowych informacji. "Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska badając zebrany w trakcie postępowania dowodowego materiał wystąpił do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jako organów specjalistycznych, o przekazanie opinii co do ustaleń powziętych w ramach toczących się postępowań" – czytamy na stronie internetowej WIOŚ.To oznacza, że na wyjaśnienie całej sprawy trzeba będzie jeszcze poczekać. "W związku z powyższym koniecznym jest wydłużenie terminu załatwienia spraw o czas niezbędny do podjęcia powyższych czynności administracyjnych, tj. do 16 marca 2015 r.".

"Nie chodzi tylko o smród"

O tym, że działalność kompostowni na Radiowie utrudnia życie nie tylko mieszkańcom Bielan, ale także pobliskich podwarszawskich miejscowości, informowaliśmy już wielokrotnie. Pierwszy akcja przeciwko niej zorganizowana została przez stowarzyszenie Czyste Radiowo w 2013 roku.- Nie chodzi nam tylko o smród, który rozchodzi się po całej okolicy, ale także o ochronę pobliskich terenów przed skażeniem. Kompostownia sąsiaduje przecież z Parkiem Leśnym Bemowo i Puszczą Kampinoską - wyjaśnia Witold Rugowski, członek Czystego Radiowa.

W listopadzie stowarzyszenie skierowało do prokuratury pismo, w którym wskazano m.in. na negatywny wpływ działalności prowadzonej przez kompostownię na zdrowie mieszkańców oraz braki w dokumentacji MPO, zezwalającej na funkcjonowanie instalacji w takiej skali, jak obecnie.Po zapoznaniu się z pismem, prokuratura zleciła WIOŚ przeprowadzenie postępowania dotyczącego zamknięcia kompostowni przy Kampinoskiej 1.

Po zapoznaniu się z pismem, prokuratura zleciła WIOŚ przeprowadzenie postępowania dotyczącego zamknięcia kompostowni przy Kampinoskiej 1.

WIOŚ zaznacza, że kontrole instalacji, znajdujących się na terenie zakładu przy Kampinoskiej, przeprowadzone zostały także w ubiegłym roku, w okresie od 16 lipca do 14 sierpnia. Nie wykazały jednak większych nieprawidłowości. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Śmierdzący problem na granicy dzielnic

Radiowo to wysypisko i kompostowania, znajdujące się na granicy dwóch dzielnic: Bemowa i Bielan oraz gminy Stare Babice. Śmieci gromadzone są tam od początku lat 60. Rekultywacja tego miejsca już się rozpoczęła, zaczęło się odgazowywanie górki. Wysypisko miało zostać zamknięte do 2014 roku, ale termin został przedłużony. Śmieciowa góra będzie rosła do końca 2016 roku. Dłużej, bo do 2019 roku, funkcjonować ma sąsiadująca z wysypiskiem kompostownia. Jej zamknięcie uzależnione jest od terminu otwarcia nowoczesnej spalarni śmieci, której budowę zapowiedziało MPO.

Tak o działaniu kompostowni mówią członkowie Czystego Radiowa:

Mówi Eryk Kłosowski ze stowarzyszenia Czyste Radiowo
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

ran