Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Wiolonczelista nie mógł wnieść do samolotu zapasowych strun

Warszawa

Jason Turner/wiki CC BY 3.0Amit Peled

Na warszawskim Lotnisku Chopina doszło do nietypowej sytuacji. Słynnemu wiolonczeliście Amitowi Peledowi obsługa zabroniła wniesienia na pokład samolotu zapasowego zestawu strun. "Kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo" – tłumaczy przedstawiciel lotniska.

"Na lotnisku w Warszawie po raz pierwszy w życiu zabrano mi wszystkie struny twierdząc, że wniesienie ich na pokład jest zbyt niebezpieczne" - poinformował w mailu do radia Classic FM Amit Peled.

"Zawsze noszę ze sobą zapasowe struny i nigdy nie poproszono mnie o ich oddanie. No cóż, przynajmniej nie odebrano mi wiolonczeli pod zarzutem, że mógłbym zadźgać kogoś nóżką" - dodał muzyk.

Wszystko zgodnie z przepisami

Piotr Rudzki z działu Public Relations Lotniska Chopina potwierdza, że do takiej sytuacji doszło. "Operator kontroli bezpieczeństwa podczas kontroli bagażu podręcznego pasażera stwierdził, że znajdują się w nim struny do wiolonczeli, które z uwagi na swoje właściwości - zgodnie z przepisami - są kwalifikowane jako przedmioty zabronione" - czytamy w mailu do redakcji.

"Operator kontroli bezpieczeństwa, po zakwestionowaniu możliwości wniesienia na pokład strun do wiolonczeli, kilkakrotnie zaproponował pasażerowi umieszczenie ich w bagażu rejestrowanym, na co pasażer nie wyraził zgody" - tłumaczy dalej przedstawiciel lotniska.

"Bezpieczeństwo traktujemy priorytetowo"

"Jest nam niezmiernie przykro, że doszło do takiej sytuacji na naszym lotnisku, niemniej kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo" – kończy Rudzki.

Amit Peled był gościem Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego. Zagrał na nim II Koncert wiolonczelowy podczas koncertu inaugurującego. W programie festiwalu, w całości przygotowanego przez Elżbietę Penderecką, znalazło się dziesięć koncertów, w tym siedem symfonicznych i trzy kameralne.

Zobacz też, jak informowaliśmy o rozbudowie Lotniska Chopina:

O kosztach inwestycji TVN24
wideo 2/3

ml/mś