Przygotuj się na:

MECZ NA STADIONIE NARODOWYM

We wtorek na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski zagra ze Słowenią. To oznacza utrudnienia dla mieszkańców, szczególnie na Saskiej Kępie. Kibice pojadą komunikacją miejską za darmo.

Willa "Pod Skarabeuszami" w rejestrze zabytków

Warszawa

fotografia z 1937 r., fot. www.mwkz.pl
Willa dziś, fot
fotografia z 1937 r., fot. www.mwkz.pl
Willa dziś, fot
fotografia z 1937 r., fot. www.mwkz.pl
Willa dziś, fot

Przedwojenna willa "Pod Skarabeuszami" na Mokotowie przy ul. Puławskiej została wpisana do rejestru zabytków - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie. W budynku zachowało się wiele elementów pierwotnego wystroju i konstrukcji.

Willę wybudowano w latach 1932-1934. Do dziś przetrwała płaskorzeźba na elewacji frontowej budynku, przedstawiająca dwie sowy, krążące nad skarabeuszem. Pierwotnie, były trzy takie rzeźby, stąd wzięła się nazwa budynku. Wewnątrz zachowała się oryginalna klatka schodowa z rzeźbionymi okładzinami z drewna dębowego oraz balustradą.

Zamieszkali lokatorzy komunalni

- Po wojnie willa została zamieszkana przez lokatorów komunalnych, co doprowadziło do pogorszenia stanu budynku - powiedziała PAP Monika Dziekan, rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Na parterze willi znajduje się fragment parkietu ułożonego w siedmioramienną gwiazdę. Symbol ten, oraz egipskie motywy na fasadzie budynku, wiążą się z korporacją studencką "Arkonia", której członkami byli i projektant budynku, Adolf Inatowicz-Łubiański, i pierwszy właściciel willi - Władysław Malinowski.

"Arkonia" to stowarzyszenie studenckie, założone w 1879 r. na politechnice w Rydze. Najsłynniejszym z jej członków był gen. Władysław Anders. "Arkonia" istnieje do dzisiaj.

PAP/ran/par