Wieżowce na pl. Defilad? Pomóc ma nowy urzędnik

Warszawa

| Le Parisien, tvn24fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl/ materiały promocyjne

Uchwalony pół roku temu plan okolic PKiN "wykończy" wkrótce budkę z kebabami i namiot z książkami. Choć to odległa perspektywa, dokument ma się przyczynić też do rozpoczęcia budowy nowych wieżowców. A w tym, jak informuje "Gazeta Stołeczna", ma pomóc specjalny pełnomocnik powołany przez prezydent miasta.

- To prawda, przymierzamy się do takiej nominacji - potwierdza na łamach "GS" Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza. Urzędnik ma pracować w biurze architektury.

Jesienne zmiany

Ma być pomocny w poszukiwaniu inwestorów, którzy staną do przetargu na działkę u zbiegu ul. Marszałkowskiej i przedłużenia ul. Złotej, obok planowanego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tam ma powstać biurowiec lub dom handlowy. Żeby jednak przyciągnąć inwestorów ratusz musi rozwiązać problemy infrastrukturalne kryjące się pod ziemią. - Chcielibyśmy zorganizować przetarg jesienią - mówi na łamach gazety Marcin Bajko, dyrektor biura gospodarki nieruchomościami w ratuszu.

Urzędnicy zapowiadają, że jesienią ogłoszą także konkurs na zagospodarowanie agory pomiędzy PKiN a ul. Marszałkowską. Ale to nie pierwsze takie dalekosiężne plany. Na początku ubiegłego roku ratusz zapowiadał, że stanie się to jesienią 2010 r.

Koniec namiotu i kebaba

Tymczasem już na przełomie maja i czerwca odczujemy jedne z pierwszych skutków wprowadzonego w pośpiechu, pod koniec ubiegłego roku, planu zagospodarowania okolic PKiN.

- Najemcy wynajmujący teren, na którym usytuowany jest namiot, będący punktem promocji czytania połączonym z zakupem taniej książki w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom i punkt gastronomiczny (Kebab) przy ul. Emilii Plater" otrzymali wypowiedzenia ze skutkiem na 30.06.2011; 31.05.2011 r. - wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Ewelina Dudziak-Stalęga, rzecznik PKiN. - Jest to następstwem obowiązującego od stycznia planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie Pałacu Kultury i Nauki - dodaje.

Reklama i blaszak

Na razie plac Defiald jednak nie daje nam powodów do dumy. W miejscu zlikwidowanej hali KDT powstał kolejny blaszak - tym razem pawilon dla budowniczych metra. A u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej stoi ogromne reklama (nadzór budowlany zdecydował, że ma być usunięta).

ran/par