Wieżowce na Emilii Plater: ratusz szykuje działkę

Warszawa

Porta Varsovia to tylko koncepcja - proj

Ratusz szykuje się do sprzedaży działki przy Emilii Plater, na której stoi obecnie liceum Hoffmanowej. W wydanej właśnie decyzji środowiskowej nie ma żadnych zaporowych warunków dla przyszłego inwestora, który będzie chciał tam postawić wieżowce - można się dowiedzieć z "Gazety Stołecznej".

Urzędnicy wydali właśnie decyzję środowiskową dla budowy wieżowców na miejscu liceum Hoffmanowej przy Emilii Plater - pisze "Stołeczna". Dokument jest przyjazny dla przyszłego inwestora. "Zobowiązano go m.in. do tego, żeby przez trzy lata od powstania budynków liczył, ile razy o szyby rozbijają się ptaki" - czytamy w "Stołecznej".

Ratusz chce, aby powstały tu dwa ponad 200-metrowe, smukłe wieżowce. Ich koncepcję, wykonaną na zlecenie miasta, przedstawiła kilka lat temu krakowska pracownia projektowa Kontrapunkt.

Sprzedaż po uchwaleniu planu

Powyższa koncepcja to tylko plan. Co dokładnie tam powstanie, zależy od przyszłego inwestora, którego z kolei ograniczy plan miejscowy. Działka ma dopiero iść na sprzedaż. - Jest warta setki milionów złotych - mówi Marcin Bajko, dyrektor miejskiego biura gospodarowania nieruchomościami. Kiedy? Jak twierdzi urzędnik, po uchwaleniu planu zagospodarowania rejonu ulicy Poznańskiej, w którym ma być zapisana możliwość budowy wieżowca na działce przy Emilii Plater. Projekt już jest, komisja urbanistyczna ma zaopiniować go na jesieni, później nanoszenia uwag - może potrwać - jak pisze gazeta - do końca roku.

Szkołę czeka przeprowadzka

Działka u zbiegu Emilii Plater i Nowogrodzkiej ma być jedną z atrakcji na przyszłorocznych targach w Cannes. Na razie stoi na niej liceum im.Hoffmanowej i gimnazujm nr 43. Szkoły mają być przeniesione na Hożą 88, do budynku zespołu szkół samochodowych. Ten z kolei ma się przenieść na Ochotę. Przeprowadzkę muszą poprzedzić remonty. Mogą potrwać nawet do 2014 roku - pisze "Stołeczna".

Nie udało się zrealizować planu przenosin do 2010 roku, który przestawiła prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz - pisaliśmy o tym już trzy lata temu.

Uczniowie protestowali przeciwko przeprowadzkom - zobacz archiwalny reportaż.

mz