Więźniowie posprzątają lasy

Warszawa

fot. TVN 24

Więźniowie będą w najbliższych czterech latach sprzątać lasy Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych - przewiduje porozumienie podpisane w czwartek przez przedstawicieli zarządu województwa, zespołu parków oraz Służby Więziennej.

- Na mocy porozumienia 30 skazanych będzie nie tylko sprzątać lasy, ale także porządkować ścieżki przyrodnicze i przeprowadzać doraźne remonty budynków i obiektów - poinformowała Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. Więźniowie będą też uczestniczyć w specjalnych zajęciach prowadzonych przez pracowników Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Według Janiny Ewy Orzełowskiej, członka zarządu województwa, jest to duża szansa na resocjalizację dla więźniów, bo aktywność i praca na rzecz regionu to ważne elementy powrotu do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.

100 tysięcy na czyste lasy

Porozumienie jest elementem realizowanego od maja br. programu "Czyste lasy na Mazowszu". Współpraca będzie prowadzona w latach 2011-2014. Na ten cel w budżecie województwa zarezerwowano ponad 105 tys. zł.

Lasy zajmują ok. 22 proc. powierzchni Mazowsza, co plasuje to województwo na przedostatniej pozycji w Polsce. Z roku na rok w lasach przybywa nielegalnych wysypisk śmieci, które w ostatnich latach stały się prawdziwą plagą - podkreśla Urząd Marszałkowski. Tylko w 2009 r. w mazowieckich lasach zebrano 8 tys. m sześć. odpadów.

pap/par