Wieża i dach kościoła zapadły się do środka

Warszawa

fot i film Krzysztof Grymułek/Kontakt 24

Zakończyła się akcja gaszenia pożaru kościoła przy ul. Tykocińskiej na Targówku. Wieża świątyni spaliła się i zapadła do środka, a ogień objął dach budynku. Policja ustala przyczyny pożaru. Przed wybuchem płomieni w Kościele przebywało siedem osób. Nikt nie został ranny, ale zniszczenia są duże.

Po godzinie 10 w kościele przy ulicy Tykocińskiej wybuchł duży pożar. - Wieża kościoła i dach płoną żywym ogniem - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl Tomasz Zieliński, który dotarł na miejsce.

Chwilę poźniej wieżyczka runęła. Ten moment nagrał Krzysztof Grymułek, który wysłał na Kontakt 24 film z pożaru. Widać na nim też, jak wali się część dachu.

Trwa rozbiórka dachu

- Sytuacja jest już opanowana. Teraz trwa dogaszanie i rozbiórka dachu - informował po południu, rzecznik komendanta głównego PSP Paweł Frątczak. Na miejscu pracowało 15 jednostek straży pożarnej i grupa ratowników wysokościowych. Trwa rozbiórka uszkodzonego dachu świątyni.

Zniszczenia spowodowane przez ogień są spore. - Spłonęła wieża kościoła, a jej konstrukcja zawaliła się do środka. Podobnie stało się z fragmentem dachu w rejonie ołtarza. W sumie spaliła się połowa dachu - dodał Frątczak.

Konstrukcja jest drewniana, pokryta blachą. Pożar wybuchł prawdopodobnie w chwili, gdy robotnicy remontujący dach spawali elementy pokrycia.

Nikt nie został ranny.

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Wotum wdzięczności

Kościół pod wezwaniem Chrystusa Króla na Targówku to jedna z trzech świątyń diecezji Warszawsko-Praskiej, zbudowana jako wotum wdzięczności za zwycięską bitwę z bolszewikami w 1920 roku, określaną jako "Cud nad Wisłą". Jest on zarazem pomnikiem ku czci poległych w obronie Ojczyzny.

Świątynia została poświęcona w październiku 1931.

Płonie wieża kościoła/ Film: kontakt24

roody