Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wietnamczycy kandydujący do Rady Warszawy: Łamiemy stereotypy

Warszawa

TVN 24Goście TVN 24

- Polacy są tolerancyjni dla cudzoziemców, krytyczni wobec siebie, ale życzliwi dla Wietnamczyków - zapewnił we "Wstajesz i wiesz" Tuong Ngo Va, który kandyduje do Rady Warszawy. Dwoje Wietnamczycy ubiegających się o mandaty do Rady Warszawy było gośćmi Jarosława Kuźniara.

Oboje kandydują z list Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i zapewniają, że chcą działać na rzecz wszystkich mieszkańców stolicy, nie tylko swojej społeczności.

- To, że kandydujemy pokazuje normalność społeczności, że uzyskujemy normalność dnia codziennego jako obywatele tego miasta i tego kraju. Działamy od lat społecznie i łamiemy stereotypy - powiedział Tuong Ngo Van.

Zdrowy tryb życia i imprezy międzykulturowe

- Chciałabym, aby Śródmieście było jeszcze dynamiczniejszym rejonem Warszawy i było bardziej przyjazne cudzoziemcom. Brakuje mi tu praktykowania zdrowego trybu życia, dlaczego nie można tanim kosztem chodzić na siłownię, która znajduje się w parku? Tego zupełnie nie ma w całej Warszawie - powiedziała Ton Van Ahn.

W rozmowie z Jarosławem Kuźniarem podkreśliła też, że w jej opinii w stolicy za mało jest imprez i przedsięwzięć międzykulturowych.

- To nie jest tak, że nie ma ich wcale, ale powinno być ich więcej. Organizowaliśmy je przez wiele lat, ale uważam, że obcokrajowcy powinni być bardziej widoczni w Śródmieściu.

Ton deklaruje, że "chce rozwiązywać różne konflikty" i godzić biznes z mieszkańcami.

CZYTAJ WIĘCEJ O KANDYDATACH

"Warszawa powinna być radośniejszym miastem"

- Od siedmiu lat, odkąd mam obywatelstwo, zawsze chodzę na wybory. Nie opuściłem żadnych. Zawsze miałem chęć kandydowania i przez te siedem lat dojrzewała we mnie ta wola - powiedział Tuong Ngo Van.

Podkreślił, że w jego programie najważniejsza jest "tolerancja, integracja, międzykulturowość".

- Warszawa powinna być weselszym i radośniejszym miastem. Miastem wielobarwnym - powiedział na antenie TVN 24.

Zapytany o różne nastroje, jaki budzi tęcza na placu Zbawiciela wśród warszawiaków odpowiedział: Agresję może zmniejszyć chęć poznania drugiego człowieka, drugiej kultury.

Kandydat WWS do Rady Warszawy chciałby uporządkować sprawy polityki najmu lokali użytkowych należących do dzielnic.

Pięciu kandydatów

Według szacunków wojewody mazowieckiego, liczba Wietnamczyków w Warszawie i okolicach stale rośnie. W 2012 roku było ich 1 349, a w ubiegłym roku już 10 839 z czego 6 871 miało pozwolenie na pracę w powiecie warszawskim. Najliczniejszą grupą cudzoziemców w stolicy i okolicach są Ukraińcy 13 848 osób.

Oprócz Wietnamczyków z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, dwóch innych kandyduje z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Do rady dzielnicy Ochota startuje Trung Duc La, a do Rady Warszawy Troung Ahn Tuan.

O swojej kandydaturze mówi Tuong Ngo Van:

Rozmowa z Tuong Ngo Van
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

Ton Van Ahn kandyduje do Rady Śródmieście:

Rozmowa z Ton Van Ahn
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl