Wielkie starcie warszawoholików. Dla najlepszego Homo varsoviensis

Warszawa

DSHJanusz Weiss zaprasza

Dom Spotkań z Historią organizuje zawody dla wszystkich zafascynowanych historią Warszawy. W jury zasiądą najwięksi spece od dziejów naszego miasta, a konkurs poprowadzi Janusz Weiss.

Obecność znanego dziennikarz jest nieprzypadkowa, bo inicjatywa nawiązuje do bardzo popularnego w latach 90. teleturnieju naukowego "Miliard w rozumie", który prowadził. Tam erudyci odpowiadali na pytania z 54 dziedzin nauki. Pod tym względem "Warszawa w rozumie" będzie prostsza, bo dziedzina jest tylko jedna - Warszawa w XX wieku. Ale rywalizacja zapowiada się równie zacięta, bo liczba varsavianistycznych inicjatyw; książek, spotkań, spacerów, blogów, a wraz z nimi ludzi zbzikowanych na punkcie miasta, rośnie z roku.

Dla zakochanych w mieście

Co ważne, turniej nie jest adresowany do varsavianistów i przewodników miejskich, tylko do pasjonatów-amatorów. - Dla tych, którzy przychodzą na nasze wystawy, kupują albumy o przedwojennej i powojennej stolicy, tworzą kolejne facebookowe profile czy blogi, chwalą się miastem na koszulkach, z pasją pokazuję je gościom z zagranicy. Pamiętajmy, że jest to zabawa - mówi Piotr Partyka, przedstawiciel organizatora. Formalnych ograniczeń związanych z wiekiem, wykształceniem czy miejscem zamieszkania nie ma.

Eliminacje odbędą się już w najbliższy weekend. Jak będą wyglądały? - Każdy uczestnik otrzyma serię krótkich zagadek opartych o zdjęcia Warszawy. W ciągu 120 sekund należy odpowiedzieć na jak największą liczbę pytań. 16 osób uczestników z najlepszymi wynikami zakwalifikuje się do finału, który poprowadzi Janusz Weiss - mówi Partyka. Oba etapy konkurencji są otwarte dla publiczności. - Liczymy na gorący doping - dodaje.

Trofeum Homo varsoviensis

Pytania przygotował dream team varsavianistów: Jarosław Zieliński, Jerzy S. Majewski, Marek Ostrowski, Cezary Polak i Patrycja Jastrzębska. W finałowej rozgrywce sami będę zadawać pytania. Na zwycięzcę czeka nagroda. Choć nie będzie to, jak w telewizyjnym odpowiedniku miliard złotych, to dla osób zakochanym w stolicy może być równie interesująca.

- Zwycięzca oczywiście poza tytułem "Warszawiaka w rozumie" i statuetkę Homo varsoviensis, będzie mógł zrealizować autorski cykl varsavianistyczny w Domu Spotkań z Historią - zdradza nasz rozmówca.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres recepcja@dsh.waw.pl, w tytule wpisując "Warszawa w rozumie".

ELIMINACJE: 6-7 lutego (sob.-niedz.), godz. 12.00-18.00, Pawilon Warszawa na placu Defilad FINAŁ: 21 lutego (niedz.), godz. 15, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Zdjęcie na stronie głównej: Konrad Brandel z wystawy w DSH.

Plakat turnieju
DSH

bako/r