Wielkie protesty w Warszawie

Warszawa

TVN24Tędy przejdą sobotnie manifestacje

Dotychczasowe manifestacje związkowców to jedynie wstęp do marszu gwiaździstego, który wyjątkowo mocno mają odczuć warszawiacy. W sobotę demonstranci zbiorą się w trzech newralgicznych miejscach stolicy, by przejść na rondo de Gaulle’a, a później na plac Zamkowy.

Jak mówią organizatorzy manifestacji, wszyscy, którzy czują się lekceważeni przez rząd, przyjeżdżają do stolicy właśnie w sobotę. Demonstranci zbiorą się w trzech miejscach: NSZZ S - przed Sejmem, OPZZ - przed Pałacem Kultury, a FZZ - przed Stadionem Narodowym. Ponadto, na rondzie Dmowskiego zgromadzić mają się członkowie Klubów Gazety Polskiej. Pierwszych utrudnień w ruchu można się już po godz. 10.

Przejście Traktem Królewskim

Następnie ruszą w marszu gwiaździstym do ronda de Gaulle’a, skąd o godz. 13 wszyscy razem przejdą Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na plac Zamkowy. "Po drodze manifestanci zatrzymają się na chwilę przy Pałacu Prezydenckim, gdzie przekazana zostanie petycja do Prezydenta RP oraz komplet petycji, które zostały już złożone w ministerstwach w środę" - poinformowali przedstawiciele strajkujących.

Na scenie przy Zamku Królewskim planowany jest finał akcji. Jak informował urząd miasta, manifestacja na placu może potrwać nawet do godz. 19. Związkowcy podają jednak, że powinna zakończyć się o godz. 17.

Organizatorzy przewidują, że w zwołanych przez nich w dniu 14 września demonstracjach, weźmie udział łącznie do 100 tysięcy osób.

Jak to będzie wyglądało w szczegółach?

O 11.00 z Placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki wyruszy OPZZ Solidarność. Przejdą ul. Emilii Plater - Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle'a.

Sobotni przemarsz OPZZ
targeo.pl

O 12.00 Forum Związków Zawodowych spotyka się przy Stadionie Narodowym. Później przejdą przez most Poniatowskiego - Al. Jerozolimskie do ronda de Gaulle'a.

Sobotni przemarsz Forum Związków Zawodowych
targeo.pl

O 12.30 sprzed Sejmu wyruszy NSZZ Solidarność (ul. Wiejską - ul. Nowy Świat - ul. Krakowskie Przemieście) W godz. 10.00 - 13.00 manifestanci zajmą również Al. Ujazdowskie na odcinku ul. Piękna - pl. Trzech Krzyży. Około godziny 13.00 uczestnicy wszystkich demonstracji ruszą z ronda de Gaulle’a na plac Zamkowy.

Marsz Gwiaździsty
targeo.pl

14 września przejdą też zgromadzenia zwołane przez osoby prywatne:

W godz. 10.30 - 12.30 od ronda Dmowskiego Al. Jerozolimskimi do ronda de Gaulle’a przejdzie Klub Gazety Polskiej.

Sobotni przemarsz Klubu Gazety Polskiej
targeo.pl

W godz. 12.00 - 13.00 sprzed budynku Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przez ul. Nowogrodzką i Bracką do ronda de Gaulle’a. Jest to protest przeciwko elastycznym formom zatrudnienia.

Sobotni protest przeciwko elastycznym formom zatrudnienia
targeo.pl

W godz. 11.00 – 12.30 od pl. Bankowego przez ul. Marszałkowską, ul. Królewska do Krakowskiego Przedmieścia. Jest to protest przeciwko nowelizacji kodeksu pracy.

Sobotni protest przeciwko nowelizacji ustawy Kodeksu Pracy

W godz. 11.00 - 12.20 przejście od Placu Zamkowego pod Pałac Prezydencki. Jest to protest przeciwko wyzyskowi.

Sobotni protest przeciwko wyzyskowi
targeo.pl
Sobotnie zgromadzenia
UM

ZOBACZ W PEŁNEJ ROZDZIELCZOŚCI

Metro, autobusy, tramwaje

Nie warto tego dnia poruszać się samochodem w centrum miasta. Lepiej skorzystać z metra, a także autobusów i tramwajów. Przed wyjściem z domu koniecznie trzeba sprawdzić, na jakie trasy objazdowe zostały skierowane na czas przejścia manifestacji.

Informacje o zmianach w komunikacji 14 września są umieszczane na stronie Zarządu Transportu Miejskiego. Swoje trasy może zmienić aż 27 linii autobusowych i 10 tramwajowych, co oznacza, że do celu dotrzemy później.

Warszawiacy, którzy jeżdżą autobusami: 102, 105, 107, 108, 116, 180, 222, 503, 117, 507, 118, 127, 128, 175, 131, 501, 519, 525, 141, 158, 517, 521, 166, 171, 227, 518, 520 muszą się liczyć z bardzo dużymi utrudnieniami w ruchu.

W przypadku wyłączenia ruchu tramwajowego w ul. Marszałkowskiej tramwaje linii 4, 15, 18, 35 zmienią swoje trasy. Tak samo jak tramwaje 7, 8, 9, 22, 24, 25 w Al. Jerozolimskich.

Parkingi dla autokarów

W sobotę, po opuszczeniu autokarów przez demonstrantów, będą one sukcesywnie przemieszczały się na miejsce postoju w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Chałubińskiego, al. Solidarności i Sobieskiego.

W sobotę autokary z demonstrantami będą podjeżdżały w rejon:

- Stadionu Narodowego; - ul. Emilii Plater przy Pałacu Kultury i Nauki i ul. Chałubińskiego/al. Solidarności; - w rejon hali Torwar, ul. Gagarina, Czerniakowską i Sobieskiego.

Po manifestacji część autokarów "Solidarności" wyruszy na Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy do Częstochowy.

Uruchomiona zostanie również specjalna policyjna infolinia o utrudnieniach w ruchu drogowym. Pod numerem telefonu: 22 60-38-038 zarówno warszawiacy, jak i wszyscy ci, którzy odwiedzają w tym czasie stolicę, będą mogli dowiedzieć się o bieżących utrudnieniach i zmianach w organizacji ruchu drogowego w Warszawie w związku z odbywającymi się tego dnia zgromadzeniami.

Jak codziennie, działać będzie także infolinia Zarządu Transportu Miejskiego. Pod numerem telefonu 801-044-484 można dowiedzieć się o aktualnych utrudnieniach i zmianach w komunikacji.

WIZUALIZACJE SOBOTNICH PROTESTÓW:

Sobotni przemarsz Forum Związków Zawodowych
TVN24
Sobotni przemarsz OPZZ
TVN24
Sobotni przemarsz NSZZ Solidarność
TVN24

TAK WYGLĄDAŁY PROTESTY W POPRZEDNICH DNIACH:

Pierwszy dzień protestów
TVN24
Kolejna manifestacja związkowców
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

PAP/ran//ec