Przygotuj się na:

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 2019

W najbliższy weekend wielu mieszkańców Warszawy będzie odwiedzać groby. Podpowiadamy, jak dotrzeć na cmentarze, gdzie spodziewać się zmian i utrudnień oraz którędy pojadą linie cmentarne.

Wielkie czytanie na Narodowym. Ruszyły Warszawskie Targi Książki

Warszawa

TVN24Ruszyły Targi Książki

Olga Tokarczuk otworzyła 10. Warszawskie Targi Książki, które potrwają do niedzieli na Stadionie Narodowym. Pisarka odebrała podczas ceremonii otwarcia Nagrodę Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar za całokształt twórczości.

Pisarka, odbierając nagrodę przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przypomniała, że PTWK nagrodziło także przed laty jej debiut. - Byłam wtedy nikomu nieznaną, początkującą pisarką. Tamta nagroda dała mi przekonanie, że moje pisanie ma sens - wspominała Tokarczuk.

"800 wystawców z 27 krajów"

Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo, organizatora targów, przypomniał, że w jubileuszowych, 10. Warszawskich Targach Książki bierze udział ponad 800 wystawców z 27 krajów, zaproszono ponad tysiąc pisarzy, a w programie zaplanowano ponad 1500 wydarzeń dla publiczności. - WTK to impreza, która ciągle się zmienia, rozwija. W tym roku nowością jest Festiwal Kryminalna Warszawa i towarzyszący mu konkurs. Nowym pomysłem jest też zorganizowanie strefy popularnonaukowej Naukowa Warszawa - mówił Oryl.

Podczas otwarcia targów wręczono też honorowe odznaki Zasłużony dla Warszawy. Otrzymali je rysownik Bohdan Butenko i Jan Rodzeń, który od lat prowadzi warszawski Klub Księgarza.

Najważniejszymi gośćmi wydarzenia - którzy będą bohaterami spotkań na targowej Kanapie Literackiej - będą noblistka Swietłana Aleksijewicz, rzadko spotykający się z czytelnikami Wiesław Myśliwski, reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, Sylwia Chutnik, Katarzyna Grochola, Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski.

Strefy tematyczne

Targi, jak co roku, będą okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. Gośćmi targów będą m.in. Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Józef Hen, Hanna Krall, Maria Konwicka, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Marek Bieńczyk, Krzysztof Varga, Jacek Dukaj, prof. Jerzy Bralczyk, ks. Adam Boniecki, Marcin Wicha, Małgorzata Kalicińska, Wojciech Tochman, Adam Wajrak, a także prof. Leszek Balcerowicz, Henryka Krzywonos i Krzysztof Strycharski, Adam Michnik, Alosza Awdiejew i raper O.S.T.R. Adam Ostrowski.

Podobnie jak rok temu, na targach będą strefy tematyczne poświęcone popkulturze, górom, literaturze fantastycznej i kryminalnej. Nowym przedsięwzięciem będzie Festiwal Kryminalna Warszawa, na którym zagoszczą m.in. Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz i Mariusz Czubaj. Kolejna nowość to Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury pod przewodnictwem prof. Ewy Paczoskiej do ostatniego etapu konkursu nominowało książki: "Żmijowisko" Wojciecha Chmielarza, "Dziewczynka z zapalniczką" Mariusza Czubaja, "Ślepy archeolog" Marty Guzowskiej, "Mock. Pojedynek" Marka Krajewskiego, "Skaza" Roberta Małeckiego oraz "Cokolwiek wybierzesz" Jakuba Szamałka.

Gość specjalny: Rumunia

Trzynasty już raz odbędą się w Warszawie Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA, które po raz siódmy towarzyszyć będą Warszawskim Targom Książki. Ważnym wydarzeniem każdej edycji tych targów jest konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, który zostanie rozstrzygnięty 24 maja.

Gościem specjalnym będą wydawcy i pisarze z Rumunii. Z czytelnikami spotkają się m.in. Varujan Vosganian, który w 2016 r. za "Księgę szeptów" o rzezi Ormian otrzymał Nagrodę Literacką Angelus, Adrian Cioroianu, autor "Pięknej opowieści o historii Rumunów" i autor nominowanej do Angelusa powieści "Matei Brunul" Lucian Dan Teodorovici.

PAP/b