Wielki szkieletor straszy na Wspólnej

Warszawa

| AoNS, Huffington PostNiedokończony hotel

U zbiegu ulic Chałubińskiego i Wspólnej krakowski deweloper Salwator budował Hotel System. Czas przeszły jest uzasadniony - budowa stanęła, a na betonowej konstrukcji zawisły gigantyczne reklamy. Jak dowiedział się portal tvnwarszawa.pl, firma chce sprzedać rozpoczętą inwestycję, ale nie może porozumieć się z inwestorami.

Budynek przy ulicy Wspólnej 72 miał być oddany do użytku w 2009 roku. Deweloperowi nie starczyło jednak pieniędzy nawet na dokończenie betonowej konstrukcji.

- Hotel System jest nam winien 11 mln zł. Wiemy, że deweloper chce sprzedać nieruchomość, dlatego zażądaliśmy spłaty długu w ciągu dwóch miesięcy. W przeciwnym wypadku hotel zostanie sprzedany na drodze licytacji komorniczej - potwierdza Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimexu, wykonawcy inwestycji. - Nasi pracownicy zeszli z placu budowy na początku wiosny - dodaje.

Szkielet budynku jest obecnie nośnikiem reklamowym
Szkielet budynku jest obecnie nośnikiem reklamowym
| AP, burritojustice.com

Od tamtego czasu na budowie hula wiatr i nic nie zapowiada, by sytuacja szybko się zmieniła.

System się nie sprawdził

Hotel System - spółka córka Salwatora - to sieć hoteli budowanych w dość oryginalnym systemie finansowania. Swoje placówki stawia za pieniądze kilkudziesięciu indywidualnych inwestorów, którzy kupują pokoje hotelowe, a potem czerpią zyski z ich wynajmu. Dzięki temu deweloper nie musi zaciągać kredytów bankowych.

W marcu poinformował jednak inwestorów, że nie ma pieniędzy na dokończenie warszawskiej inwestycji i chce rozwiązać umowy. Wśród inwestorów zawrzało.

- Przez ponad cztery lata wpłacaliśmy transze licząc na zysk. Teraz Deweloper mówi o rozwiązaniu umów i wydawaniu obligacji, które za rok wykupi. Może wykupi... - mówi anonimowo jeden z inwestorów.

Na Euro będzie gotowy

Na podobnych zasadach wybudowano już hotele w Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie. Tam obyło się bez problemów. W stolicy jednak działka, na której jest budowany Hotel System to bardzo atrakcyjny grunt. Dlatego, zdaniem naszego informatora, deweloper chce rozwiązać umowy z inwestorami, by odsprzedać nieruchomość z zyskiem - mimo kryzysu, ceny nieruchomości są wyższe niż cztery lata temu, kiedy rozpoczynała się inwestycja.

Niestety w krakowskiej siedzibie firmy nikt nie chciał na ten temat rozmawiać.

- Na pewno do mistrzostw Euro 2012 w tym miejscu będzie świetnie prosperujący hotel - usłyszeliśmy tylko od jednego z pracowników Hotel System.

Pytania przesłane do zarządu firmy pozostały jednak bez odpowiedzi.

Największy nośnik reklamowy stolicy

Deweloper nie rozpocznie dalszej budowy, dopóki nie porozumie się z inwestorami, a to może ciągnąć się miesiącami, jeśli nie latami. Na razie betonowy, 18 piętrowy szkielet budynku służy jako wielki słup ogłoszeniowy. Aktualnie wisi na nim zapowiedź koncertu Britney Spears i ogromna reklama płytek ceramicznych. Na budowie nie ma ani jednego robotnika, a tam, gdzie jeszcze niedawno było jej zaplecze - posiano trawnik.

Maciej Czerski

roody