#WielkaWarszawa już świeci

Warszawa

Neon #Wielka WarszawaLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Nowy neon rozbłysł w Śródmieściu. To zwycięski projekt ubiegłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego.

Neon pojawił się na elewacji budynku przy Marszałkowskiej 77/79. Instalacja nawiązuje do Planu Ogólnego Wielkiej Warszawy z 1928 roku, opracowanego przez zespół urbanistów, architektów i techników pod kierunkiem Stanisława Różańskiego, a konkretnie do charakterystycznej grafiki z tego dokumentu.

"Koncepcja obrazowała rozwój miasta podzielonego funkcjonalnie na: śródmiejskie City, Oś Saską i Trakt Królewski, historyczne Śródmieście z intensywną zabudową mieszkaniową, dzielnicę reprezentacyjną na Polu Mokotowskim oraz oddzielne zgrupowania dzielnic mieszkaniowych i przemysłowych" - przypomina urząd miasta.

- Jest to wspomnienie, ale ubrane w nowoczesne wydanie. Światło jako sztuka użytkowa jest bardzo wdzięcznym tematem i myślę, że forma, w którą ubraliśmy ten plan, będzie cieszyć oko każdego mieszkańca - mówił autor projektu Arek Vaz.

Burmistrz dzielnicy Śródmieście przyznał, że iluminacja nawiązuje do idei wielkiej Warszawy.

- Dzisiaj symbolicznie wraca, dzisiaj o niej pamiętamy. Ten neon jest przypomnieniem i mostem między tym, co było, jest i będzie - stwierdził Krzysztof Czubaszek.

Lokalizacja neonu też nie jest przypadkowa - zawisł na fasadzie budynku Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Projekt został zrealizowany w ramach ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

kz