Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Wielkanocne śniadanie przed PKiN

Warszawa

TVN 24Wielkanocne śniadanie przed PKiN

Wspólna modlitwa i tradycyjne świąteczne potrawy przed Pałacem Kultury i Nauki. W specjalnym namiocie zorganizowano wielkanocne śniadanie dla "samotnych, pozbawionych rodziny, odtrąconych, opuszczonych". Fundacja Wolne miejsce nakarmiła 2,5 tys. osób.

Śniadanie dla samotnych i potrzebujących przygotował po raz pierwszy w Warszawie restaurator Mikołaj Rykowski, który podobne spotkania od lat organizuje na Śląsku. W rozstawionym na placu Defilad namiocie przygotowano posiłki dla 2,5 tys. osób.

- Przebieg śniadania jest cudowny. Ludzie się cieszą, radują nie tyle z tego, że jedzą, ale że spędzają ze sobą czas i rozmawiają – podkreślił Rykowski.

Zgodnie z tradycją

W Warszawie organizatorzy przygotowali dla potrzebujących posiłki, składające się m.in. z żurku, wędlin, pieczywa, ciast, kawy oraz herbaty. W organizację tegorocznych śniadań było zaangażowanych ok. 250 osób w Katowicach i 150 w Warszawie. - Jesteśmy przygotowani łącznie na 5 tys. osób - 2,5 tys. w Warszawie i 2,5 tys. w Katowicach - powiedział Rykowski.

W stolicy przygotowano także przedstawienie ukrzyżowania i zmartwychwstania Chrystusa. W ten sposób – jak mówił Rykowski – organizatorzy chcieli przekazać przesłanie, by nie tracić nadziei. - Wielu ludzi nie ma nadziei na jutro, a my chcemy im powiedzieć: jest nadzieja, oparta na Bogu i relacji z drugim człowiekiem – dodał.

Zaczęło się w mieszkaniu

Organizator wspominał pierwsze organizowane w Katowicach śniadania dla potrzebujących. - Dwanaście lat temu zaczęło się od mojego mieszkania, od zaproszenia jednej osoby na wigilię. Potem była moja restauracja i hale w parku śląskim. W zeszłym roku byliśmy też na Majdanie w Kijowie, gdzie organizowaliśmy posiłki dla 6 tys. osób. A teraz jesteśmy w stolicy - powiedział.

Rykowski zaznaczył, że do rozstawionego przed Pałacem Kultury i Nauki namiotu zaproszeni są wszyscy, "którzy czują się w potrzebie i nie chcą tych świąt spędzać sami”.

Kilkaset osób usiadło z kolei przy wielkanocnym stole w Poznaniu. Tradycyjne śniadanie przygotowały Caritas i Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka - czytaj więcej na tvn24.pl.

Świąteczne śniadanie odbyło się także w Parku Śląskim.

PAP, kś/ lulu