Wielka Zbiórka Książek dla dzieci

Warszawa

shutterstock.comRusza Wielka Zbiórka Książek w Warszawie

Otwarcie 30 bibliotek w szpitalach, domach dziecka i hospicjach w Warszawie to cel Wielkiej Zbiórki Książek, która właśnie ruszyła w Warszawie w ramach kampanii społecznej "Zaczytani.org". Książki dla dzieci można oddawać do końca maja w ponad 300 miejscach na terenie całego miasta.

"Zaczytani.org"– to ogólnopolska kampania społeczna, dzięki której powstają biblioteki w szpitalach, domach dziecka, hospicjach. Była już prowadzona w kilku miastach m.in. we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Bielsku-Białej, w sumie w ramach akcji otwarto już ponad 100 bibliotek. W maju akcja po raz pierwszy prowadzona jest w stolicy.Każdy, kto chce wziąć udział w akcji, może przynieść książkę o tematyce dziecięco-młodzieżowej do jednego z punktów zbiórek, które zostały otwarte w niemal wszystkich biurach rządowych, w wybranych muzeach i teatrach oraz kawiarniach. Książki zbierają również wybrane przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe oraz biblioteki.

Książki zostaną przekazane do placówek medycznych, domów dziecka i hospicjów na terenie całej Warszawy. Organizatorzy akcji chcą zebrać 100 tys. książek dla dzieci, co pozwoli na otwarcie 30 Bibliotek Małego Pacjenta.

W stolicy książki zbierane są w ponad 300 miejscach. Punkty zbiórki znaleźć można m.in. w Teatrze Polskim, Teatrze 6. piętro, Muzeum Narodowym, Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatrze Guliwer czy w Zachęcie.

Pełną listę miejsc znajduje się na stronie www.zaczytani.org.

Książki dla najmłodszych

- Pragniemy, by dzięki kampanii "Zaczytani.org" każde dziecko, które zostanie przyjęte na oddział dziecięcy w szpitalu otrzymało książkę, którą będzie mogło wziąć do domu. Chcemy, by w największej ilości szpitali powstawały biblioteki z wartościowymi książkami, dzięki którym dzieci i młodzież będzie mogła oderwać się choć na chwilę od choroby – wymieniała założenia kampanii Agnieszka Pawlak, koordynatorka akcji na środowej konferencji prasowej.Akcja została objęta Patronatem Honorowym Prezydent M. St. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

PAP/jk