Wielka wyprowadzka z Sezamu. Budynek do rozbiórki

Najnowsze

Beata OrpiszewskaOstatni dzień handlu w Sezamie

Dziś po raz ostatni można zrobić zakupy w Sezamie jaki znamy. Po 45 latach działalności popularny w PRL-u sklep znika i przenosi się do Miasteczka Wilanów. A już jesienią zacznie się rozbiórka całego budynku.

- Sezam w centrum będzie działał do 10 sierpnia. Dzień później zacznie się opróżnianie części handlowej. Handlowcy przeniosą się do Wilanowa. Przy al. Rzeczypospolitej 14 ma ruszyć nowy Sezam, który będzie tam działał do czasu zbudowania nowego budynku przy ul. Marszałkowskiej – mówi Rafał Szczepański wiceprezes zarządu BBI Development.

I dodaje, że restauracja Mc Donald's ma z kolei działać do 30 września.

Przygotowania do wyburzenia

Nowy Sezam ma być o wiele mniejszy od tego przy Marszałkowskiej. Zajmie ok. 900 mkw. w Miasteczku Wilanów. Sprzedawane będą tam tylko artykuły spożywcze. Ma być otwarty jeszcze w sierpniu.

- 11 sierpnia w budynku przy ul. Marszałkowskiej zaczną się przygotowania do wyburzenia. Na początek prace infrastrukturalne: trzeba będzie m.in. przełożyć kable energetyczne. Dźwigi na budowę mają wjechać późną jesienią, na kiedy planujemy rozbiórkę budynku – mówi Szczepański.

Podziemiami do metra

Po rozbiórce przyjdzie czas na budowę Nowego Sezamu przy ulicy Marszałkowskiej. O tym, jak ma wyglądać pisaliśmy na tvnwarszawa.pl już ponad trzy lata temu. Dziesięciopiętrowy budynek z trzema kondygnacjami podziemnymi ma powstać na działce o powierzchni prawie 3 tys. metrów kwadratowych. Dwa najniższe piętra zostaną przeznaczone na parking na ponad 100 miejsc.

Dostępna będzie też powierzchnia usługowo-biurowa, która zostanie wykorzystana na lokalne gastronomiczne, handlowe oraz nowoczesne biura.Nowy budynek będzie miał połączenie ze stacją metra Świętokrzyska (bezpośrednio na poziomie -1, a na powierzchni wyjście będzie prowadziło pod drzwi wejściowe do Sezamu). Musiał się na to zgodzić Zarząd Transportu Miejskiego. Realizację przygotowuje BBI Development NFI wspólnie z WSS Społem. Jak tłumaczył na początku tego roku inwestor, prace potrwają do dwóch lat.

Projekt powstał w pracowni Juvenes. Same wyjścia z metra buduje spółka AGP.

Sezam przy ul. Marszałkowskiej powstał w 1969 roku i w PRL-u był znany z dobrego zaopatrzenia w artykuły spożywcze. Był też tłem dla kultowych filmów, jak np. "Przepraszam, czy tu biją".

TAK WSPÓŁCZEŚNIE WYGLĄDA SEZAM:

Tak wyglądał SezamDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

band/ran

Źródło zdjęcia głównego: Beata Orpiszewska