Wielka Synagoga wróciła na plac Bankowy

Warszawa

TVN24Wielka Synagoga wróciła na plac Bankowy

Na fasadzie Błękitnego Wieżowca wirtualnie odtworzono dawną Wielką Synagogę. Budynek był symbolem żydowskiego życia przedwojennej Warszawy. 75 lat temu został zburzony przez Niemców.

Symboliczna odbudowa Wielkiej Synagogi została połączona z obchodami 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Wieczorem sprowadziła na plac Bankowy wielu zainteresowanych mieszkańców.

Budowla została zburzona przez Niemców. Jej wysadzenie w powietrze miało być symbolem zniszczenia dzielnicy żydowskiej w Warszawie.

- Została ona wysadzona na znak końca obecności Żydów w Warszawie i w Polsce. W trakcie wybuchu opisywanego, jako wielki fajerwerk, w powietrzu latały gruzy i elementy wyposażenia. Do dziś przetrwał z Synagogi właściwie tylko numerek do szatni, który jest w naszym posiadaniu, kilka książek, słupki, które stały przed budowlą - opowiadał dawniej o Synagodze dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak.

Warszawa upamiętniła bohaterów

W czwartek Warszawa wspominała bohaterów powstania w getcie. Uroczystości z udziałem władz państwowych i miejskich odbyły się m.in. przed pomnikiem Bohaterów Getta czy w Ogrodzie Saskim, gdzie zasadzono Dąb Pamięci.

- Upamiętniamy w ten sposób szczególne momenty w naszej historii, a to powstanie było właśnie takim momentem. Dlatego też chciałabym, żeby ten dąb, który sadzimy wspólnie z honorowymi obywatelami Warszawy, którzy dzisiaj zostali odznaczeni, przypominał tę historię warszawiaków zamkniętych za murami getta - mówiła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Przed południem w Zamku Królewskim odbyła się też uroczysta sesja rady miasta, na której wręczono tytuły Honorowych obywateli m.st. Warszawy. Otrzymali je: Halina Birenbaum, Krystyna Budnicka i Marian Turski.

Uroczysta sesja Rady MiastaTVN24
wideo 2/4

Zdjęcie główne: PAP/Radek Pietruszka

kw/mś