Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Wielka fiesta u Jabłkowskich. "Cieszmy się z wolności"

Warszawa

TVN 24Prezydent o festiwalu

We wtorek startuje festiwal Wyłącz System. Od 3 do 8 czerwca odbędą się wystawy, projekcje filmowe, gry terenowe i spektakle nawiązujące do historii wyborów z 4 czerwca 1989 r. Będzie także rodzinny piknik obok kościoła wizytek, a na zakończenie wielka fiesta w Domu Jabłkowskich.

- Ideą tego festiwalu jest, by było to święto zwykłych ludzi, nie tylko bohaterów. To było zwycięstwo zwykłych ludzi, którzy poszli na wybory, które rozpoczęły cały proces zmian - tłumaczy Katarzyna Puchalska z Domu Spotkań z Historią, który organizuje imprezę.

Festiwal otworzy w poniedziałek premiera albumu "Wszystko od nowa 1989. Fotodziennik, czyli piosenka o końcu" Anny Beaty Bohdziewicz. W Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie z autorką. Zaprezentowana zostanie także bogato ilustrowana mapa "W-wa 89'", przedstawiająca miasto w 1989 r.

Filmy, teatr i rysowanie komiksów

Główny punkt obchodów święta wolności, czyli piknik "Wyłącz system", odbędzie się 4 czerwca na Skwerze im. ks. Jana Twardowskiego na Krakowskim Przedmieściu. Obędzie się gra uliczna, wernisaż wystawy plenerowej "25 x Warszawa" autorstwa Jerzego S. Majewskiego oraz słuchowisko "Polo Połyk", opisujące życie w Polsce po 1989 r. Dla najmłodszych przygotowano edukacyjne gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, warsztaty rysowania komiksów, prowadzone przez twórców komiksu "88/89" Michała Rzecznika i Przemysława Surmę.

W Domu Spotkań z Historią działać w tym czasie będzie "Kino Rocznicowe", w którym zaprezentowane zostaną m.in. filmy "Rok 1989" Michała Bielawskiego, "Czy wolność potrzebuje reklamy", złożony z wywiadów z okazji 25-lecia wolnych wyborów z udziałem m.in. Waldemara Dąbrowskiego, Jerzego S. Majewskiego, Jerzego Owsiaka i Tadeusza Rolke oraz "Dokument '89" - montaż źródłowych materiałów filmowych.

W Teatrze WARSawy na Rynku Nowego Miasta zaprezentowany zostanie spektakl "Herosi transformacji" grupy artystycznej Pożar w Burdelu w reżyserii Michała Walczaka.

Fiesta przy Brackiej

Od 5 czerwca, w podziemiach Pałacu Prezydenckiego oglądać będzie można wystawę "Człowiek dialogu" poświęconą Tadeuszowi Mazowieckiemu, pierwszemu premierowi III RP. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających we wszystkie dni otwarte Pałacu.

Tegoroczną imprezę zwieńczy "Fiesta", bal w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich przy Brackiej. Muzykę zapewni Warszawska Orkiestra Rozrywkowa im. I. Krenza oraz DJ Easy Cheesy. W Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych odbędą się także konferencje edukacyjne, porównujące przełom 89' roku w świadomości zbiorowej oraz systemach edukacyjnych wybranych krajów europejskich.

Radosne świętowanie

Festiwal, będący częścią warszawskich obchodów Święta Wolności, ma inspirować do refleksji nad sensem takich pojęć jak "wolność", "wybór" czy "odpowiedzialność".

- Na ogół obchodzimy w Polsce smutne rocznice, teraz mamy okazję świętować wydarzenie pozytywne, radosne - 25 lat wolności - powiedziała podczas środowej konferencji prasowej w Domu Spotkań z Historią prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent podkreśliła, że to dobry moment na podsumowanie ostatnich 25 lat.

- To czas na podsumowanie tego, co dokonaliśmy przez te ćwierć wieku wolności. To okres dłuższy niż dwudziestolecie międzywojenne. Wiele pokoleń w Polsce od czasów zaborów nie mogło tak długo cieszyć się niezależnością. A jak pokazują wydarzenia na Ukrainie, wolność nie jest dana raz na zawsze. My tę wolność wywalczyliśmy i ją mamy, cieszmy się więc - dodała.

Święto Wolności w Warszawie
TVN 24

PAP/kś