Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

"Wiele osób nie wyobraża sobie, jak piękne było to miasto"

TVN Warszawa

TVN24Warszawa 1935 w kinach

Film animowany Warszawa 1935, pokazujący w 3D, jak wyglądała przed II wojną - nim dokonano wojennych zniszczeń - stolica Polski, od piątku można oglądać w kinach. Z okazji premiery w weekend na Krakowskim Przedmieściu będzie można cofnąć się w czasie. W programie parada samochodów, pokaz mody i koncerty w klimacie lat 30.

Pierwsza w historii cyfrowa rekonstrukcja przedwojennej Warszawy trafia do kin już dziś - 15 marca.

20-minutowy film "Warszawa 1935" prezentujący w technologii 3D przedwojenną stolicę powstawał przez 4 lata w studiu efektów specjalnych Newborn. Twórcy skupili się na północnym fragmencie Śródmieścia: od skrzyżowania ulicy Marszałkowskiej i Alej Jerozolimskich do Ogrodu Saskiego. Zajrzeli także na place Dąbrowskiego, Napoleona i Piłsudskiego. - Myślę, że wiele osób nie wyobraża sobie, jak piękne było to miasto. Będą pod dużym wrażeniem - ocenił w piątkowej rozmowie z PAP po pokazie prasowym w Warszawie Wojciech Pronobis z Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential Polska, które jest mecenasem filmu. Wybór mecenasa nie był przypadkowy: w dwudziestoleciu międzywojennym Prudential obecny był na polskim rynku, a jego siedziba znajdowała się w najwyższym wtedy budynku w kraju, warszawskim Prudentialu.

"Imponująca i inspirująca"

"Warszawa to miasto bardzo boleśnie doświadczone przez historię. Za bycie centrum ważnych i dramatycznych wydarzeń podczas drugiej wojny światowej zapłaciła najwyższą cenę - nieomal przestała istnieć. Zniknęło poważane centrum kulturalne, zniknęły imponujące klasycystyczne pałace, secesyjne kamienice, parki, place. Zniknęła cała infrastruktura uznawana przed wojną za jedną z najnowocześniejszych w Europie. Na zgliszczach powstała zupełnie nowa Warszawa - pamięć o tej starej została zamknięta w albumach i wspomnieniach mieszkańców. Dziś już nikt nie jest nawet w stanie wyobrazić sobie, jak imponującym i inspirującym była miastem" - napisali na stronie internetowej filmu jego autorzy.

Zobacz zwiastun tuż przed premierą
Newborn

Dodatkowe atrakcje

W związku z tym wydarzeniem, w weekend będzie można znaleźć się w samym sercu Warszawy lat trzydziestych.

W ciągu dwóch dni na Trakcie Królewskim będą występy muzyczne i pokazy mody w klimacie lat trzydziestych. Spotkania z twórcami premierowego filmu, paradę przedwojennych samochodów, czy przejażdżki starym tramwajem w Al. Jerozolimskich.

16 - 17 marca na Trakcie Królewskim (od Ronda de Gaulle’a po kościół św. Anny) od 11:00 do 18:00, wstęp darmowy

PAP/lata//ec