"Wiedenką" z Żyrardowa. "Piekielny tłok, nie jesteśmy glonojadami"

Warszawa

Dawid Krysztofiński i Bartosz Andrejuk /tvnwarszawa.plPojechaliśmy "Wiedenką" z Żyrardowa do Warszawy

"Wiedenka" to pociąg jadący ze Skierniewic przez Żyrardów do Warszawy, w którym wg pasażerów regularnie jeździ się na "sardynkę", pociąg rzadko jest punktualny, bo jak poinformowała nas pani kasjerka "On jest taki dość tłoczny. Dużo ludzi jeździ.". Po licznych mailach od internautów pojechaliśmy do Żyrardowa o 6:30 rano by dojechać "Wiedenką" do Warszawy Zachodniej.

"Wiedenka" z Żyrardowa do Warszawy wg rozkładu odjeżdża o 6.50, na miejscu jest o 7.30. Wielu pasażerów skarży się, że trasę pociąg pokonuje często w 2, a nawet w 3 godziny. Internauci napisali,że pociągach na trasie Łódź – Warszawa notorycznie dochodzi do awarii i opóźnień.

"Polecili" nam kurs "Wiedenką" z Żyrardowa do Warszawy, ponieważ przez remont na kolei, wiele porannych kursów zostało odwołanych i Żyrardów jest omijany przez część pociągów.

>SPRAWDŹ, KTÓRE KURSY ODWOŁANO

Utrudnienia mają potrwać do 10 sierpnia (wcześniej PKP informowało, że potrwają do 27 lipca) Prace te związane są z instalację i testami nowego sterowania ruchem. Monterzy muszą podłączyć setki urządzeń, które odpowiadają za bezpieczeństwo ruchu pociągów.

Tłumaczył to rzecznik PKP

Na peronie w Żyrardowie już od 6.30 gromadzili się ludzie, by zająć jak najlepsze miejsca w pociągu. Zapytaliśmy kilkunastu, czy jest szansa na miejsce siedzące. Wszyscy byli pewni, że będziemy musieli stać. Większość osób bardzo negatywnie wypowiadała się o połączeniach kolejowych z Żyrardowa do Warszawy.

- Ja ostatnio jechałam 3 godziny. Dla mnie to jest tragedia – mówiła jedna z kobiet.

- Jest piekielny tłok. Jest bardzo duszno, nie ma w ogóle tlenu. Siedzimy na schodach na podłogach. Nie chcemy być słoikami. Nie chcemy być glonojadami. Jesteśmy takimi samymi obywatelami Polski jak wszyscy inni – dodała inna kobieta.

Jazda na glonojada?

Pojawiły się też głosy pozytywne dotyczące dojazdu. – Zupełnie w porządku. Wie pan, to są remonty, należy być wyrozumiałym. Mieszkanie też jak remontujemy to mamy niewygodę, ale myślę że będzie tylko lepiej – wypowiada się jedna z osób w naszej sondzie.

W "Wiedence", tak jak przewidzieli nasi rozmówcy: miejsc siedzących zabrakło. Nie było jednak jazdy na „sardynkę”, czy „na glonojada” (przytulony do szyby). Pociąg jednak nie był punktualny. Do Warszawy Zachodniej dojechał o 7.54, czyli spóźniony o 24 minuty.

Tym razem nie było więc najgorzej, choć słabe to usprawiedliwienie dla kogoś, kto spóźnia się do pracy. Dlaczego tym razem było mniej osób? "Wiele osób zrezygnowało i wzięło urlop". "Umawiają się i jeżdżą razem samochodami", "Proszę przyjechać o 16.54, wtedy jest najgorzej" - to tylko część komentarzy po tym jak dojechaliśmy do Warszawy.

Oto zdjęcia i filmy z tych gorszych dni na trasie Łódź - Warszawa:

Łódź - Warszawa | Wika
Wiedenka 22 czerwca | Agnieszka
Wiedenka 22 czerwca | Agnieszka
Łódź - Warszawa | Wika
Wiedenka 22 czerwca | Agnieszka
Wiedenka 22 czerwca | Agnieszka
Łódź - Warszawa | Wika
Wiedenka 22 czerwca | Agnieszka
Wiedenka 22 czerwca | Agnieszka
Problemy z wejściem do pociągu
Katarzyna /b.andrejuk@tvn.pl

Wysyłam w załączeniu zdjęcia z piątkowej podróży do Żyrardowa. Pociąg IC z Warszawy Centralnej o godz. 19.28 dojechał do stacji Żyrardów z ponad 15 min opóźnieniem. Pociąg miał jeden skład a podróżnych dużo więcej niż miejsc siedzących (w tym obcokrajowcy, których bardzo było mi żal, że spędzając wakacje muszą podróżować w tak nieludzkich warunkach... Dalekich od europejskich standardów).- napisała Anna.

25 lipca pociąg do Żyrardowa | Anna
25 lipca pociąg do Żyrardowa | Anna
25 lipca pociąg do Żyrardowa | Anna
25 lipca pociąg do Żyrardowa | Anna
25 lipca pociąg do Żyrardowa | Anna
25 lipca pociąg do Żyrardowa | Anna

To jest pierwszy pociąg który rusza z Żyrardowa o godzinie 5.21 w dniu dzisiejszym tj.26.07.zapowiedzieli że odjedzie za 60 minut. Oczywiście innego pociągu w tym czasie nie ma. Żadnych busów ani nic w tym rodzaju także nie ma. Nie każdy w takiej sytuacji ma możliwość dojechania do pracy autem! Przesyłam zdjęcie z zaświadczeniem o opóźnieniu. Wczoraj pociąg IR.o godzinie 15.20 z centralnego pociąg który jest pospieszny od Warszawy Zachodniej nigdzie się nie zatrzymuje podstawili jeden skład i jechał 70 minut do Żyrardowa. Przed remontem jechał 30 minut - napisała Gabrynia.

Zaświadczenie o opóźnieniu pociągu
Gabrynia/ warszawa@tvn.pl

Bartosz Andrejuk - b.andrejuk@tvn.pl (wciąż czekam na Państwa zdjęcia i filmy)