Wieczorem droga krzyżowa na ulicach

Warszawa

Lech Marcinczak / tvnwarszawa.plTradycyjna droga krzyżowa

W piątek ulicami Śródmieścia przejdzie Centralna Droga Krzyżowa. Krzyż poniosą przedstawiciele różnych zawodów i środowisk - podaje Archidiecezja Warszawska. Nadal można korzystać z sakramentu pokuty przed świętami.

Jak podaje archidiecezja, Liturgia Wielkiego Piątku w archikatedrze warszawskiej rozpocznie się o godz. 17.00. Przewodniczyć jej ma bp Tadeusz Pikus.

Z kolei Centralna Droga Krzyżowa tradycyjnie wyruszy z kościoła akademickiego św. Anny o godz. 20.00. Wiernych poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Droga Krzyżowa przejdzie następującą trasą:

Krakowskie Przedmieście - Miodowa - Senatorska - pl. Teatralny - Wierzbowa - Tokarzewskiego - Karaszewicza - Krakowskie Przedmieście.

Przy poszczególnych stacjach krzyż będą przekazywać sobie przedstawiciele różnych grup zawodowych i środowisk.

Plan Drogi Krzyżowej

I - kościół akademicki św. Anny (Krakowskie Przedmieście); krzyż niosą księża;II - skrzyżowanie Senatorskiej z Miodową (ul. Senatorska); krzyż niosą siostry zakonne;III - skrzyżowanie Moliera z Senatorską (ul. Senatorska); studenci i Straż Miejska;IV - kościół Środowisk Twórczych (ul. Senatorska); szafarze eucharystii;V - Niecała przy BBiZK (ul. Wierzbowa); prawnicy;VI - skrzyżowanie ul. Wierzbowej i Fredry (ul. Wierzbowa); Totus Tuus i Koleje Mazowieckie;VII - Grób Nieznanego Żołnierza; strażacy;VIII - pl. Piłsudskiego; wojsko;IX - kuria ordynariatu polowego WP (Tokarzewskiego); wspólnoty rodzin;X - hotel Bristol (Krakowskie Przedmieście); policja;XI - kościół seminaryjny św. Józefa (Krakowskie Przedmieście); Droga Neokatechumenalna;XII - skwer Hoovera (Krakowskie Przedmieście); rzemieślnicy i archikonfraternia;XIII - figurka MB Passawskiej (Krakowskie Przedmieście); Akcja Katolicka;XIV - kościół akademicki św. Anny; rajcy.

Noc konfesjonałów

Przed świętami odbywa się też noc konfesjonałów. To spowiedniczy dyżur, trwający do późnej nocy, a w niektórych kościołach nawet do rana. Kapłani dyżurują już od początku tygodnia.Kiedy będzie się można wyspowiadać:

- 29 marca w godz. 21-23 w kościele Dobrego Pasterza przy ul. Przewodowej 15/21,

- 29 marca w godz. 21-1 w nocy w kościele św. Patryka przy ul. Rechniewskiego.

Jak podaje Archidiecezja Warszawska to, jakie inne stołeczne kościoły przyłączyły się do nocy konfesjonałów i w jakich terminach będą dyżurowali spowiednicy, można na bieżąco sprawdzić na specjalnej stronie internetowej.

Niektóre parafie w Wielkim Tygodniu wydłużyły dyżury w konfesjonałach. U dominikanów na Freta z sakramentu pokuty będzie można skorzystać: do soboty w godz. 9-18. Dominikanie na Służewie będą spowiadali w piątek od 8.00 do 18.00, a w sobotę od 8.00 do 17.00.

//mz