Wiecu poparcia dla Tuska nie organizują Obywatele RP

Warszawa

Paweł Kasprzak/PAP; FB Obywatele RPObywatele RP nie organizują wiecu na skwerze Hoovera

To nie Obywatele RP organizują wiec poparcia dla Donalda Tuska, zaplanowany na 10 kwietnia na skwerze Hoovera.

"Przepraszam organizatorów wiecu, zapowiedzianego na 10 kwietnia w parku Hoovera pod hasłem poparcia dla Donalda Tuska. Informacja o tym, że jest to inicjatywa Obywateli RP - co wynikało z mojej wypowiedzi dla stacji TVN - nie jest prawdziwa" - czytamy w oświadczeniu Pawła Kasprzaka zamieszczonym na facebookowym profilu Obywateli RP.

O planach organizacji wiecu pisaliśmy wczoraj na tvnwarszawa.pl. Paweł Kasprzak mówił wówczas, że 10 kwietnia to tragiczna rocznica również dla Donalda Tuska, bo podczas smoleńskich obchodów jest nazywany mordercą i odsądzany od czci i wiary. - Jego ludzka godność, nie wspominając już o politycznym dorobku, który można cenić albo nie, jest tutaj systematycznie łamana – twierdził Kasprzak w rozmowie z TVN.

Do sprawy odniósł się na Twitterze sam Donald Tusk. "Wierzę w dobre intencje organizatorów wiecu poparcia dla mnie, ale uważam, że data 10.04 jest wysoce niefortunna" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej.

Niezręczność i przeprosiny

Po opublikowaniu informacji, że wiec na skwerze Hoovera jest pomysłem Obywateli RP, Kasprzak wydał oświadczenie, w którym sprostował stwierdzając: "informacja o naszym wiecu na pl. Hoovera jest wynikiem mojej niezręczności".

"Poparcie Tuska nie jest i nie może być naszym hasłem tego dnia, bo taki pomysł nie wydaje nam się stosowny. Rocznica katastrofy - cokolwiek o niej sądzimy - nie powinna być okazją do politycznych kampanii i politycznych kłótni. Tego dnia Obywatele RP będą bronili ludzkiej godności i podstawowych praw obywatelskich. Nasze postulaty dotyczą ekshumacji hańbiących ludzkie wartości i depczących godność człowieka, a także prawa do demonstracji i wolności słowa, które smoleńskie obrzędy drastycznie naruszają" - pisze Kasprzak.

Osoba prywatna

Stołeczny ratusz nie ma informacji, do jakiej organizacji należy osoba, która zgłosiła wiec na skwerze Hoovera.

- Zrobiła to osoba prywatna. Nie było decyzji o odmowie, bo miejsce wskazane przez organizatora jest poza terenem, którego wygrodzenie - ze względów bezpieczeństwa - zapowiedziało Biuro Ochrony Rządu - mówi Agnieszka Kłąb z biura prasowego urzędu miasta.

Dodała, że zgromadzenie publiczne może zorganizować każdy - wystarczy, że poda w urzędzie swoje dane osobowe. Organizator wiecu poparcia dla Donalda Tuska 10 kwietnia na skwerze Hoovera zostało zgłoszone na maksymalnie 500 osób - poinformowała Agnieszka Kłąb.

Obywatele w oficjalnych obchodach

Stowarzyszenie znane z protestów w czasie miesięcznic smoleńskich organizowanych na Krakowskim Przedmieściu zapowiedziało, że 10 kwietnia - w rocznicę katastrofy Tupolewa - dołączy do oficjalnych obchodów państwowych.

"Obywatele RP wezmą tego dnia udział we wszystkich elementach państwowych obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej. Przede wszystkim organizujemy legalną i niezakazaną manifestację na pl. Piłsudskiego, gdzie zbierzemy się o godzinie 18.00, by wyruszyć stamtąd zwartymi grupami na teren państwowych obchodów, by do nich dołączyć po raz kolejny" - czytamy w oświadczeniu Pawła Kasprzaka.

Decyzja Stowarzyszenia jest związana z nowym prawem o zgromadzeniach. Niedawno - po tym, jak Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej stwierdził zgodność ustawy z konstytucją - przepisy podpisał prezydent Andrzej Duda. Po ich wejściu w życie niemożliwe jest organizowanie zgromadzeń w pobliżu miejsc, w których odbywa się manifestacja cykliczna. Za takie uznawane są rocznice i miesięcznice smoleńskie.

Stosując się do tych przepisów stołeczny ratusz wydał 16 zakazów organizacji manifestacji w siódmą rocznicę smoleńską, która przypada w poniedziałek. Oficjalne obchody organizuje Piotr Gliński, minister kultury. Obywatele RP wystosowali do niego list otwarty domagając się szczegółowych informacji o przedsięwzięciu, jego planie i budżecie.

Tak relacjonowaliśmy 83. miesięcznicę smoleńską:

Marsz zwolenników PiS i kontrmanifestacjaTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

mś/r