Wiecha na Narodowym już wisi

Warszawa

| ktnv.com 

Na dachu Stadionu Narodowego zawisła symboliczna wiecha. Uroczystość, odbyła się w dniu zakończenia skomplikowanej operacji podnoszenia konstrukcji dachu. - Oddajemy jedną z największych konstrukcji w historii Polski. Polska to wielki plac budowy, a ten stadion stał się symbolem najnowocześniejszych inwestycji - powiedział premier Donald Tusk.

Operacja podnoszenia linowej konstrukcji dachu, wraz z 70 metrową iglicą, trwała od 15 grudnia. Po jej zakończeniu ważąca 1800 ton konstrukcja linowa, na której będzie spoczywał dach stadionu, znalazła się na docelowej wysokości 34 metrów nad płytą boiska. Dokładnie na środku całej konstrukcji znajduje się ponad 100-tonowa iglica, której czubek wznosi się na wysokość ponad 100 metrów nad poziom płynącej nieopodal Wisły. Dzięki linowej konstrukcji dach będzie można zwijać i rozwijać mechanicznie.

Czas na kosz

Lada dzień wykonawca stadionu rozpocznie montaż biało-czerwonej elewacji, która składa się z perforowanej, aluminiowej blachy. To właśnie dzięki elewacji obiekt będzie przypominał wiklinowy kosz. Na pokrycie dachu trzeba będzie poczekać do wiosny. - Materiał, który ma być wykorzystany, jest elastyczny i powinien być zakładany tylko przy odpowiednio wysokich temperaturach - tłumaczył w rozmowie Leszek Chorzewski z firmy JSK, która projektowała stadion.

Stadion Narodowy, obliczony na przyjęcie 55 tysięcy widzów (koszt budowy 1,1915 mld złotych), ma być główną areną piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku w Polsce. Odbędzie się tu mecz otwarcia mistrzostw, mecze grupowe, ćwierćfinał i jeden z półfinałów.

Zobacz reportaż Filipa Chajzera.

film TVN Warszawa
| CBS Chicago

tvn24.pl/ec