Więcej wypadków śmiertelnych. "Niepokoją ucieczki kierowców"

Warszawa

tvnwarszawa.plGroźne wypadki w 2011 roku

Choć spadła liczba wypadków drogowych w Warszawie, to wzrosła liczba rannych oraz zabitych. W 2011 roku w wyniku wypadków w stolicy zmarło 90 osób, podczas gdy rok wcześniej 57 - wynika z raportu o stanie bezpieczeństwa drogowego w stolicy. Na podstawie ubiegłorocznych statystyk, przygotował go Zarząd Dróg Miejskich.Raport przedstawił w czwartek Marek Wierczyński z Zarządu Dróg Miejskich podczas debaty "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego w Warszawie".

Więcej ofiar śmiertelnychZe statystyk wynika, że w 2011 r. na ulicach stolicy doszło do 1056 wypadków (rok wcześniej - 1074). Ranne zostały 1233 osoby (wzrost o 18). Natomiast liczba ofiar śmiertelnych wzrosła z 57 do 90. W ubiegłym roku człowiek ginął na warszawskich ulicach średnio, co cztery dni, natomiast codziennie co najmniej trzy osoby były ranne. Według ZDM, głównym problemem bezpieczeństwa ruchu drogowego w Warszawie jest zagrożenie pieszego, które niezmiennie utrzymuje się na wysokim poziomie.

W 2011 roku doszło 490 wypadków, w których kierowcy najeżdżali na pieszych. Zmarło 51 osób (22 na miejscu, 29 zmarło w ciągu 30 dni od wypadku), ranne zostały 462 osoby. Inne rodzaje wypadków pociągnęły za sobą wśród pieszych tylko pięć ofiar śmiertelnych i 11 rannych. W 2010 r. we wszystkich rodzajach wypadków zginęło jedynie 38 pieszych.

Niepokojące ucieczki kierowcówGłówną przyczyną wypadków z udziałem pieszych w 2011 r. było nieprawidłowe przejeżdżanie przejść przez kierowców - stwierdzono to w 51 proc. przypadków. Zdecydowanie rzadsze były przyczyny leżące po stronie pieszych - nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym pojazdem (14 proc.), wejście na czerwonym świetle (9 proc.) i przechodzenie w niedozwolonym miejscu (8 proc.). ZDM podkreśla, że niepokojącym zjawiskiem są ucieczki kierowców z miejsca wypadku, do którego doszło z udziałem pieszego - w 2011 r. odnotowano 45 przypadków ucieczek (wszystkich ucieczek odnotowano 99). Do wypadków z udziałem pieszych najczęściej dochodziło na skrzyżowaniach z pierwszeństwem przejazdu oraz prostych odcinkach dróg.

Niebezpieczne skrzyżowaniaSpośród wszystkich wypadków drogowych w stolicy w 2011 r. 884 (czyli 84 proc.) spowodowali kierowcy, a 15 proc. piesi. Kierowcy, którzy nie ukończyli 25 lat, spowodowali 109 wypadków, czyli o 21 mniej niż rok wcześniej. Tylko 2 proc. wszystkich wypadków spowodowali kierowcy znajdujący się pod wpływem alkoholu. Jeśli weźmie się pod uwagę statystyki wypadków, najniebezpieczniejsze skrzyżowania to: al. Solidarności z al. Jana Pawła II, ul. Kasprzaka z al. Prymasa Tysiąclecia, al. Niepodległości z ul. Batorego i Al. Jerozolimskich z ul. Ryżową.

Najgorsze miesiące

Najwięcej wypadków miało miejsce w czerwcu, wrześniu i grudniu (ponad 100), najbezpieczniejsze były natomiast styczeń i listopad (70 i 71 wypadków).PAP/ran/b