Więcej stacji i więcej rowerów. W środę startuje Veturilo

TVN Warszawa

TVN24Od 1 marca rusza Veturilo

Wystarczyło, że zaświeciło słońce i trochę podskoczyła temperatura, żeby rowerzyści wsiedli na dwa kółka. Kierowcy znów muszą się przyzwyczaić, że drogę będą dzielić z cyklistami, których z roku na rok jest coraz więcej. Według danych Zarządu Dróg Miejskich, w Warszawie ich liczba wzrosła w ubiegłym roku o 13 procent. Materiał Łukasza Wieczorka z programu "Polska i Świat".

- To jest trend ogólnopolski, bo właściwie we wszystkich polskich miastach i w tak zwanym generalnym pomiarze ruchu, który robi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad widać, że ruch rowerowy rośnie - mówi Marcin Hyła ze stowarzyszenia Miasta Dla Rowerów

Na rower Polacy coraz chętniej wsiadają w tygodniu. Powody są różne. Niektórzy wybierają dwa kółka ze względu na zalecenie lekarza, inni wolą do pracy pojechać rowerem zamiast komunikacją miejską, czy samochodem.

Bum na rowery zaczął się po otwarciu miejskich wypożyczalni. Można stwierdzić, że mamy do czynienia z "efektem Veturilo".

- Wiele osób, które kojarzyły rowerzystów z tymi kolarzami w obcisłych strojach nagle zobaczyło, że można wziąć rower na kwadrans i normalnie w płaszczu czy garniturze podjechać z metra do pracy - zauważa Mikołaj Pieńkos, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

Dwa razy więcej stacji

Zainteresowanie miejskimi rowerami jest tak duże, że w stolicy będzie prawie dwa razy więcej stacji niż rok temu. Start sezonu zapowiedziany jest na środę 1 marca. System miejskich rowerów będzie miał rowery elektryczne (to nowość), 60 jednośladów dla dzieci, a także 45 tandemów. Przybędzie też terminali. W w Warszawie będzie 316 stacji i ponad 4,6 tys. rowerów.

W ciągu 10 lat w stolicy wybudowano i zmodernizowano 290 kilometrów infrastruktury rowerowej. Sieć rowerowa ma obecnie 495 km - w tym 386 km dróg dla rowerów, 59 km ciągów pieszo-rowerowych i 42 km pasów i kontrapasów rowerowych. Niemal 2/3 z nich ma nawierzchnię asfaltową, czyli taka, jakiej oczekują cykliści.

W 2017 r. zaplanowano m.in. budowę kolejnych 55 km tras rowerowych - zakończą się prace przy budowie kładki rowerowej pod mostem Łazienkowskim, powstaną m.in. drogi wzdłuż ulic Połczyńskiej-Wolskiej-Kasprzaka (od granic miasta do ul. Ordona), ul. Jagiellońskiej, ul. Powsińskiej, Al. Jerozolimskich (od ul. Grzymały-Sokołowskiego do pl. Zawiszy), ul. Żwirki i Wigury, na Polu Mokotowskim i na al. Jana Pawła II.

Zobacz jak montowana jest stacja roweru miejskiego:

Montaż stacji miejskiego roweru
TVN24

Łukasz Wieczorek /md/b

Zdjęcie na stronie głównej : Tomasz Gzell/ PAP