Więcej przestrzeni, sklepy i taras widokowy. Nowy terminal otwarty

Warszawa

TVN24Nowy terminal na Okęciu otwarty

Pasażerowie mogą już korzystać z wyremontowanej części Terminalu A na Lotnisku Chopina. W środku dla podróżnych przygotowano 48 stanowisk do obsługi pasażerów, sklepy i punkty gastronomiczne. Otwarto także długo wyczekiwany taras widokowy, z którego podziwiać można startujące i lądujące samoloty. Jednak tylko zza szyby.

Nowy terminal zastąpił stary budynek znany ze swojego charakterystycznego "buraczkowego" dachu i tworzy z dotychczas używaną częścią terminalu jednolitą całość.

Do dyspozycji pasażerów w nowej części jest 48 stanowisk check-in i sześć stanowisk samoobsługowych (ich liczbę z czasem będzie można zwiększyć). W nowych halach odlotów i przylotów znajdują się kasy linii lotniczych, stanowiska biur podróży, nowe stanowiska wypożyczalni samochodów, a także biura linii lotniczych. Komfort podróżnych ma podnieść bezpośrednie połączenie z podziemną stacją kolejową pod terminalem.

Dla 20 mln pasażerów rocznie

- Wszystkie te zmiany zwiększają komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom ponad 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej. Mamy takie ambicje - powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Nowe sklepy i restauracje

W nowej części terminala pasażerowie mają do dyspozycji m.in. 15 nowych sklepów o łącznej powierzchni prawie 3 tys. mkw. Lotnisko poszerza także swoją ofertę gastronomiczną. Na 2,5 tys. mkw. zaaranżowanych zostało 10 restauracji i barów.

Ciekawostką w nowym terminalu jest elektrownia słoneczna na dachu. Panele z ogniwami fotowoltaicznymi pokrywające 80 proc. zadaszenia (7 tys. mkw.) terminalu umożliwiają - przy idealnych warunkach pogodowych - zaspokojenie ok. 20 proc. dziennego zapotrzebowania terminalu na energię elektryczną. Rocznie lotniskowa fotowoltaika produkować będzie prawie 575 MWh energii.

Related content

Takie widoki tylko z tarasu

Wraz z nowym terminalem ponownie otwarty został taras widokowy, z którego można obserwować startujące i lądujące samoloty. Poprzedni zamknięto blisko 5 lat temu.

- Wiele osób z niecierpliwością wyczekiwało otwarcia tarasu i dlatego z ogromną radością możemy ogłosić, że ten dzień wreszcie nadszedł. To będzie niewątpliwie jedna z największych atrakcji naszego lotniska i jestem pewien, że będzie się cieszyć ogromną popularnością – mówi Robert Stankiewicz, kierownik Działu Public Relations Lotniska Chopina.

Taras ma blisko 150 m długości. Rozciąga się z niego widok na całą płytę lotniska i pole wzlotów. Doskonale widać wszystkie startujące i lądujące samoloty, można też obserwować obsługę statków powietrznych na stanowiskach postojowych. W porównaniu do poprzedniego tarasu teraz samoloty oglądać będzie można wyłącznie przez szybę.

Aby zobaczyć startujące i lądujące samoloty nie trzeba być pasażerem lotniska. Taras otwarty jest codziennie od 6 do 22, a wstęp na niego jest bezpłatny dla wszystkich chętnych. Wejście znajduje się w ogólnodostępnej części lotniska, tuż przy wejściu do stacji kolejowej.

Remont terminalu rozpoczął się ponad dwa lata temu. Prace kosztowały blisko 400 mln zł - z tego 91 mln zł to środki pozyskane z Unii Europejskiej.

Nowy taras widokowy
Lotnisko Chopina w Warszawie

Tak wyglądał terminal przed remontem:

Tak wyglądała część terminalu przed remontem
Dariusz Kłosiński / Lotnisko Chopina

PAP/jk