Więcej policji na bulwarach

Warszawa

Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.plNa bulwarach mają być wzmożone patrole

Więcej policjantów i strażników miejskich ma patrolować w weekendy wiślane bulwary – dowiedział się portal tvnwarszawa.pl. To odpowiedź urzędników i służb na apel śródmiejskich radnych o poprawę bezpieczeństwa na nadwiślańskich terenach.

Jak pisaliśmy w połowie maja, śródmiejscy radni zaapelowali do władz dzielnicy o utworzenie na bulwarach wiślanych posterunków policji i straży miejskiej. Przekonywali, że okoliczni mieszkańcy oczekują, by zapewniono im właściwe warunki odpoczynku w godzinach nocnych, a także bezpieczeństwo na nabrzeżu i okolicznych ulicach. CZYTAJ WIĘCEJ O APELU ŚRÓDMIEJSKICH RADNYCHO to, czy jest szansa na ustawienie posterunków, zapytaliśmy władze Śródmieścia. Urzędnicy podkreślają, że bulwary nie są pod ich opieką, a miejskiego zarządu mienia. - Stanowisko rady dzielnicy w sprawie zlokalizowania stałego posterunku policji na tym terenie wraz z popierającym je stanowiskiem zarządu dzielnicy przekazano policji, straży miejskiej oraz przesłano do Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m. st. Warszawy – wyjaśnia Mateusz Dallali, rzecznik urzędu dzielnicy.Ale zaznacza zaraz, że służby porządkowe wyraziły gotowość do znacznego zwiększenia patroli latem. - Nadwiślańskie bulwary będzie patrolowało ok. 500 policjantów i 100 strażników miejskich. Patrole będą szczególnie aktywne w piątki, soboty i niedziele – informuje Dallali.

Zainstalują dodatkową kamerę?

Pojawiły się też inne propozycje na poprawę bezpieczeństwa. - Burmistrz Wojciech Turkowski wystąpił ponadto do BBiZK z wnioskiem o zainstalowanie na moście Poniatowskiego dodatkowej kamery monitorującej znaczny odcinek bulwarów – informuje rzecznik dzielnicy. W jaki sposób ma to pomóc w poprawie bezpieczeństwa? - Pozwoliłoby to na szybką interwencję służb porządkowych w przypadku np. czynnych udziałów w zbiegowiskach lub w przypadku bójek. Poza tym potencjalni sprawcy wykroczeń i występków nie będą mogli czuć się bezkarni ponieważ będzie można zidentyfikować ich na podstawie nagrań – przekonuje Dallali.

Alkohol nad Wisłą - można pić czy nie?

Jednym z gorących tematów dotyczących bezpieczeństwa nad Wisłą jest sprawa picia alkoholu.

Zrobiło się o tym głośno dzięki mężczyźnie, który fotografował i nagrywał pijących, a potem wzywał policję - czytaj więcej.

Przy okazji powróciło pytanie, czy bulwary na lewym brzegu i tereny zielone na prawym podpadają pod ustawę o wychowaniu w trzeźwości. Sprawa nie jest jednoznaczna, bo ustawa zabrania spożywania alkoholu "na ulicach, placach i w parkach".

Gdzie zatem można dostać mandat za picie? - dopytywaliśmy w ubiegłym roku straż miejską.

Według funkcjonariuszy, tylko na lewobrzeżnych bulwarach - czytaj więcej na ten temat.

Później na zamówienie ratusza powstała opinia prawna, wg której można spożywać alkohol na bulwarach. Nie zgodzili się z nią funkcjonariusze. Nadal karzą mandatami.

Gdzie nad Wisłą nie można pić alkoholu?
tvnwarszawa.pl
Niżniak: interweniujemy tylko wtedy, gdy mamy pewność
tvnwarszawa.pl

ran