Więcej pociągów, częstsze kursy. WKD szykuje zmiany

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plBędą zmiany na kolei

Mieszkańcy okolicznych miejscowości muszą przygotować się na spore zmiany w kursowaniu Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Przedstawiono już zmieniony rozkład jazdy, który wejdzie w życie za ponad dwa tygodnie.

Zmiany pasażerów WKD czekają od 11 grudnia. Jak informuje rzecznik firmy Krzysztof Kulesza, sytuacja na torach ma się polepszyć, dzięki zakupowi dodatkowego taboru, remontowi torowiska, a także modernizacji sieci trakcyjnej.

Szybszy przejazd

Najważniejsza informacja jest taka: w dni powszednie na tory wyjedzie 31 dodatkowych pociągów, a w weekendy i święta 32. Skrócić ma się też średni czas przejazdu.

Na trasie Warszawa Śródmieście WKD – Grodzisk Mazowiecki Radońska o 2 minuty (do 55 minut), a ze Śródmieścia do stacji Milanówek Grudów od 2 do 4 minut (do 48 min.).

"Nowy rozkład jazdy zakłada istotną poprawę oferty przewozowej pomiędzy Podkową Leśną i Warszawą poprzez wprowadzenie w godzinach szczytu podstawowego odjazd co 10 minut (zamiast aktualnych 15 minut) oraz zracjonalizowanie oferty pomiędzy Komorowem i Warszawą poprzez wprowadzenie go co 10 minut (zamiast aktualnych nierównomiernych odjazdów co 7,5 minuty lub co 15 minut)" – informują władze kolei na stronie internetowej.W weekendy pociągi będą jeździć co 20 minut pomiędzy Śródmieściem a Podkową Leśną Górną. Z Warszawy będą kursować w stałej częstotliwości. "20 minut po każdej pełnej godzinie do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska, 40 minut po każdej pełnej godzinie do przystanku osobowego Milanówek Grudów, 00 do stacji Podkowa Leśna Główna" – podają koleje.

Postoje i mniej kursów do Grodziska

Część kursów pozostanie bez zmian. W dni powszednie odjazdy ze Śródmieścia do stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska (20 minut po każdej pełnej godzinie) i do Milanówka Grudów ( 50 minut po).

"Wprowadzenie podstawowego, równoodstępowego kursowania pociągów co 10 minut z Podkowy Leśnej oznacza niestety konieczność wydłużonego postoju dla niektórych pociągów w relacjach pomiędzy Grodziskiem Mazowieckim i Warszawą na stacji Podkowa Leśna Główna – do 5 minut” – informują przedstawiciele WKD.

I dodają, że wszystko przez ograniczoną przepustowość jednego toru.

Po informacjach od pasażerów uruchomione zostaną dodatkowe połączenia z Warszawy w godz. 20-22. Ale wiąże się to z ograniczeniem kursów do Grodziska Mazowieckiego w szczycie popołudniowym, szczególnie w przedziale czasowym w godz. 19-20. Jak podkreśla Krzysztof Kulesza, dotyczy to jednak pojedynczych przejazdów.

Będzie więcej zmian

To jednak nie koniec zmian. Kolejny etap jest planowany na wiosnę, a następny latem. – Wtedy też planujemy polepszenie oferty kursowania pociągów do Grodziska Mazowieckiego – podkreśla Kulesza.

TAK WYGLĄDAŁO POŻEGNANIE STARYCH KOLEJEK:

Ostatni kurs EN94
Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/sk