Więcej miejsc w szpitalu przy Niekłańskiej. Za dwa lata

Warszawa

fot. TVN 24

Ponad 100 nowych miejsc przybędzie w stołecznym szpitalu dziecięcym przy ulicy Niekłańskiej dzięki rozbudowie, która rozpocznie się w październiku. W czwartek podpisano umowę z wykonawcą. Budowa nowego budynku ma zostać ukończona za dwa lata.

Jak poinformowała dyrektorka szpitala Małgorzata Stachurska-Turos na czwartkowej konferencji prasowej, do nowego budynku zostaną przeniesione Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), oddział intensywnej terapii, blok operacyjny i oddział pooperacyjny. Budynek będzie liczył cztery kondygnacje, wykonany będzie z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii i wyposażony w specjalistyczny i nowoczesny sprzęt medyczny. Gotowy ma być w 2013 r. Rozbudowa rozpocznie się w przyszłym miesiącu.

130 nowych łóżek

Dodała, że szpital jest modernizowany sukcesywnie od lat, ale dotychczas udało się wyremontować ok. 30 proc., ponieważ remonty przeprowadzane są tak, by nie zamykać oddziałów. Podkreśliła jednak, że kluczową sprawą jest zwiększenie liczby miejsc, żeby sprostać potrzebom małych pacjentów. - Dzięki rozbudowie przybędzie ok. 130 łóżek - poinformowała.

Ta część szpitala, gdzie obecnie znajdują się oddziały, które mają być przeniesione do nowego budynku, zostanie wyremontowana - powstaną w niej nowoczesne jedno-, dwu- i trzyosobowe sale z łazienkami, kolorowe i dostosowane do potrzeb najmłodszych.

150 pacjentów dziennie

Środki na rozbudowę szpitala pochodzą z budżetu województwa mazowieckiego. Jak zaznaczył wicemarszałek Marcin Kierwiński, szpital przy Niekłańskiej jest jednym z najważniejszych szpitali dziecięcych na Mazowszu, znajduje się tu m.in. jedyny w regionie SOR dla dzieci.

W szpitalu przy Niekłańskiej rocznie hospitalizowanych jest ok. 13 tys. pacjentów, szpitalny SOR przyjmuje średnio 150 pacjentów dziennie.

PAP//par