Więcej miejsc w pociągach zamiast nowych połączeń. Plany SKM

Warszawa

ZTMPlany SKM

Szybka Kolej Miejska nie planuje uruchomienia dodatkowych połączeń, ale chce zwiększać pojemność wagonów. O swoich planach władze spółki poinformowały w odpowiedzi na zapytanie jednego z radnych miasta. Samorządowiec pytał też o to, czy w pociągach SKM będą toalety.

Piotr Żbikowski z Prawa i Sprawiedliwości zainteresował się planami przewoźnika. Zapytał władze SKM między inny, czy planują zwiększenie liczby połączeń, a także o inwestycje w tabor w najbliższych latach.

Odpowiedzi udzieliła Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Jak zaznaczyła, przepustowość Warszawskiego Węzła Kolejowego jest już prawie wyczerpana w godzinach szczytu. Chodzi głównie o odcinki: Warszawa Zachodnia – Warszawa Wschodnia i Warszawa Gdańska – Warszawa zoo.

21 nowych pociągów

"Zaznaczam również, iż w ciągu najbliższych lat na terenie WWK spodziewane jest znaczące natężenie prac modernizacyjnych, co nie będzie sprzyjało uruchamianiu dodatkowych połączeń – wręcz przeciwnie, największym wyzwaniem będzie utrzymanie oferty na poziomie bazowym" napisała w odpowiedzi Kaznowska.

Urzędnicy stawiają za to na zwiększenie pojemności pociągów. Wiceprezydent zapowiada, że w najbliższych latach na torach pojawi się 21 nowych pociągów (16 pięcioczłonowych i pięć czteroczłonowych). Mają to być pojazdy Elf 2wyprodukowane przez Pesę.

"Nowy tabor pozwoli na wydłużenie pociągów kursujących w godzinach szczytu oraz uruchomienie nowych połączeń po zakończeniu prac remontowych i modernizacyjnych w obrębie Warszawskiego Węzła Kolejowego" – argumentuje Kaznowska.

Bez toalet

Radny PiS spytał również, czy miasto planuje kupować pociągi bez toalet.

"Ze względu na zasięg przestrzenny przewozów, a także oczekiwany przeciętny czas podróży (20-30 minut – analogicznie do podróży metrem, tramwajem czy autobusem) uznano, iż nie ma uzasadnienia dla wyposażenia taboru SKM w toalety" – przekonuje Kaznowska.

I dodaje, że jest to rozwiązanie stosowane w większości kolejowych systemów aglomeracyjnych.

ZOBACZ TEŻ PLANOWANĄ LINIĘ TRAMWAJOWĄ NA GOCŁAW:

Tramwaj na Gocław część IArtur Węgrzynowicz, montaż Marcin Chłopaś
wideo 2/3

ran