Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Więcej kursów na Żoliborzu, nowe linie na Bielanach i w Wilanowie

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plNa stołeczne ulice wyjadą nowe linie

Łatwiejszy dojazd do metra, szkoły i mniej tłoku w autobusach - takie mają być efekty zmian, które Zarząd Transportu Miejskiego wprowadzi od 15 lutego. Skorzystają głównie mieszkańcy Żoliborza, Bielan i Wilanowa.

- Realizujemy nasze obietnice z zeszłego roku, a mieszkańcy ul. Obrońców Tobruku zyskają jeszcze lepszy dojazd do stacji metra Stare Bielany. Zdajemy sobie sprawę, że jest problem z przepełnieniem linii 197, dlatego od 15 lutego wzmocnimy ją nowa linią 397 - informuje Michał Piwowarski z Działu Organizacji Przewozów Zarządu Transportu Miejskiego. Jej trasa będzie następująca:

KOŁO – ks. Janusza (powrót: Obozowa – Ciołka – Newelska – ks. Janusza) – ks. Bolesława – Obrońców Tobruku – Rudnickiego – Perzyńskiego – Żeromskiego – al. Zjednoczenia – METRO STARE BIELANY (powrót: Kasprowicza – Podczaszyńskiego – Marymoncka – al. Zjednoczenia). - Dzięki tym zmianom na najbardziej zatłoczonym odcinku trasy między Kołem, osiedlami przy ul. Obrońców Tobruku a stacją metra Stare Bielany autobusy kursować będą co 7,5 minuty - wylicza Piwowarski.

Jak dodaje, propozycja poprawy komunikacji na ul. Obrońców Tobruku została wypracowana w trakcie ubiegłorocznych konsultacji społecznych. Były one prowadzone w związku z planami zmian w komunikacji po uruchomieniu nowego odcinka trasy tramwajowej wzdłuż ul. Powstańców Śląskich. Uruchomienie nowej linii trzeba było jednak przełożyć ze względu na przeciągające się prace na ul. Marymonckiej.

- Problemem stał się brak możliwości skrętu w lewo z ul. Podczaszyńskiego w ul. Marymoncką. Autobusy linii 397 muszą skorzystać z tej relacji, aby jadąc na Koło, podjechać na ten sam przystanek Metro Stare Bielany, z którego odjeżdża linia 197 - tłumaczy ZTM.

Będzie autobus dla uczniów

Od 15 lutego z nowego połączenia korzystać będą mogli także uczniowie szkoły przy ul. Uprawnej. Ci, którzy mieszkają w miasteczku Wilanów będą mogli wygodnie dojechać na lekcję nowym autobusem nr 323. - Będzie to typowo szkolna linia. Jej rozkład zostanie dostosowany do godzi rozpoczęcia i zakończenia lekcji - informuje Piwowarski. Linia będzie kursowała na trasie: POWSINEK – Przyczółkowa – Vogla – Branickiego – al. Rzeczypospolitej – OŚ KRÓLEWSKA. Na przystanek Powsinek 03, znajdujący się przy szkole autobusy będą przyjeżdżały o godz.: 7.46, 8.36, 12.36, 13.06, 14.06 i 15.11. Odjeżdżać będą o godz.: 8.20, 12.45, 13.50, 14.55 i 15.40.

Zmiany na Żoliborzu

Na początku roku ZTM postanowił wprowadzić także korekty w trasach linii 205 i 221 na Żoliborzu. O te zmiany wnioskowały władze dzielnicy. Priorytetem była tu poprawa komunikacji w rejonie osiedla Żoliborz Artystyczny.

Korekty tras linii 205 i 221
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Jakie zmiany czekają pasażerów od połowy lutego? Podstawowym zadaniem linii 221 jest obecnie dowóz mieszkańców osiedli położonych przy ul. Rydygiera oraz ul. Przasnyskiej do najbliższego węzła przesiadkowego, czyli do Dworca Gdańskiego. Linia dojeżdża do cmentarza wojskowego na Powązkach, dlatego nie ma możliwości obsłużenia osiedli położonych na południe od ul. Rydygiera.

Jej trasa zostanie więc skorygowana i od 15 lutego linia będzie kursowała jednokierunkowo od ul. Rydygiera trasą: Przasnyska – Duchnicka – Powązkowska – Krasińskiego – Przasnyska i z powrotem ul. Rydygiera do Dworca Gdańskiego. Na tej trasie zostanie również uruchomiony nowy przystanek pl. Niemena. Dzięki tej zmianie zmniejszy się droga dojścia do przystanków dla mieszkańców pobliskich osiedli. Dodatkowo, żeby na ul. Przasnyskiej utrzymać połączenie autobusowe dwukierunkowe, skorygowana zostanie również trasa linii 205. Obecnie linia ta dojeżdża z Gwiaździstej do ronda Radosława. Zostanie jednak wydłużona i będzie kursowała ulicami: Rydygiera, Przasnyską i Krasińskiego do pętli na Powązkach Wojskowych. Podjazdy do ronda Radosława zostaną w dalszym ciągu utrzymane. Będą jednak realizowane już poza godzinami porannego szczytu, w godzinach funkcjonowania centrum handlowego Arkadia.

jk/b