Więcej karetek w ciągu dnia

Najnowsze

| PAP, TOK FM, TVN24fot. TVN Warszawa

Zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek i przyporządkowanie do nich miejscowości według kryterium najszybszego dojazdu ma się przyczynić do tego, że pogotowie będzie szybciej dojeżdżało do pacjentów - zapewnił w środę wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Kozłowski zaprezentował plan ratownictwa medycznego dla woj. mazowieckiego. Obecnie jest on w konsultacjach społecznych ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2011 r. Plan musi zostać podpisany przez ministra zdrowia.

"Zespoły ratownictwa medycznego będą miały bliżej do pacjenta, a tym samym znacznie skróci się czas ich dojazdu" - podkreślał Kozłowski. Dodał, że proponowane zmiany mogą spotkać się z protestami niektórych szpitali, wykorzystujących zespoły ratownictwa medycznego do "poprawy sytuacji finansowej" i zadań, do których nie jest ono przeznaczone.

Więcej karetek dziennych

Autorzy planu podkreślają, że najwięcej wezwań do chorych odnotowywanych jest w ciągu dnia. Dlatego zwiększona ma zostać liczba tzw. karetek dziennych (pracujących między godz. 10 a 22), a zmniejszona liczba tzw. karetek nocnych. Ma to skrócić czas dojazdu do pacjenta i pozwolić na lepszą koordynację działań ratowniczych.

Plan przewiduje zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych karetek z 43 do 12 i przyporządkowanie do nich gmin oraz miejscowości według kryterium najszybszego dojazdu, a nie przynależności administracyjnej (powiatu).

5 centrów dyspozytorskich

W planie przewidziano też zmniejszenie liczby centrów dyspozytorskich - w pierwszym okresie do 12, docelowo do pięciu. Jeden punkt odbioru zgłoszeń ma dysponować znacznie większą liczbą zespołów ratownictwa medycznego, co powinno ułatwić wykorzystanie sąsiednich zespołów w przypadku, gdy najbliższy będzie zajęty. Obecnie w woj. mazowieckim funkcjonuje prawie 180 zespołów ratowniczych. Zwiększona będzie także liczba miejsc wyczekiwania karetek.

Śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mają latać także w nocy. Utworzone zostaną dwa Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego - w Warszawie i Radomiu.

PAP

Źródło zdjęcia głównego:  | PAP, TOK FM, TVN24