Więcej elektroniki na przystankach

Warszawa

| PAP, ktla.comWarszawiacy nie polubili tablic z rozkładami / TVN Warszawa

Mają być nowoczesne i - wreszcie - niezawodne. Na przystankach tramwajowych pojawi się 40 nowych, elektronicznych tablic z rozkładami. Te, które już są, nie budzą sympatii pasażerów.

26 zainstalowanych w 2008 roku wzdłuż Alej Jerozolimskich elektronicznych tablic nie cieszy się najlepszą opinią. Dlaczego? Przez błędy.

Często zdarza się na przykład, że na przystanku stoi tramwaj linii X, a na tablicy wyświetla się linia Y. Czasem też tramwaje wirtualnie wyprzedzają się na trasie, czyli na przykład skład linii 9, jadąc za składem linii 7, na tablicy wyświetla się jako pierwszy.

Mimo to, tramwajarze chcą dalej inwestować w ten system.

Będą nowocześniejsze

Tablice pojawią się na odcinkach od dworca Wileńskiego do ronda Waszyngtona, oraz od dworca Wileńskiego do cm. Wolskiego.

Instalacja urządzeń ma się rozpocząć już w przyszłym roku. - Chcemy, by nowe tablice były nowocześniejsze, dlatego zdecydowaliśmy się na przetarg w trybie negocjacji. Z 20 firm, które chciały dostarczyć sprzęt, wybraliśmy pięć, którym jeszcze w grudniu przedstawimy szczegółowe wymagania - tłumaczy Teresa Kotwica, rzeczniczka Tramwajów Warszawskich. - Umowę chcemy podpisać w lutym - dodaje.

Odświeżane co 50 sekund

Tramwajarze zaznaczają, że wśród pięciu wyłonionych do negocjacji oferentów, nie znalazła się firma która wykonała stare tablice. Zaznaczają też, że natężenie ruchu tramwajowego w stolicy jest nieporównywalnie większe, niż w wielu miastach europejskich, co wymaga dostosowania urządzeń do potrzeb stolicy. - Tak duże natężenie ruchu wymusza na systemie konieczność zmiany wyświetlanych danych co 50 sekund - tłumaczy Marcin Cupriak z TW.

Maciej Czerskiroody