Więcej drzew na dużych ulicach. Miasto szuka projektanta zieleni

TVN Warszawa

Urząd MiastaW ramach akcji zieleń pojawiła się na Wawelskiej

Stołeczne ulice będą bardziej zielone. Miasto szuka projektanta, który stworzy roślinne aranżacje wzdłuż 21 arterii w 11 dzielnicach. W ramach konsultacji społecznych swoje pomysły do projektów mogą zgłaszać mieszkańcy.

Przetarg jest częścią programu "Zielone ulice Warszawy". Obejmuje on metamorfozę 76 dużych warszawskich ulic. Dotychczas miasto ogłosiło już przetargi dla 41 pasów zieleni. W piątek prezydent Rafał Trzaskowski poinformował o kolejnych 21.

- Roślinność jest niezwykle istotna dla lepszej jakości powietrza. Drzewa produkują tlen, poprawiają retencję wody i zdobią miejską przestrzeń, dlatego będziemy dbać, by Warszawa miała jak najwięcej tego rodzaju projektów - mówiła podczas konferencji prasowej Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

20 lokalizacji

W niezagospodarowanych przestrzeniach wzdłuż ulic pojawią się drzewa, krzewy i łąki kwietne. Miejsca, w których pojawią się też obiekty małej architektury, mają zmienić się w strefy wypoczynku i spotkań mieszkańców.

Mapa Zielonych ulic Warszawy
Urząd Miasta

Ogłoszony przetarg dotyczy ulic w 11 dzielnicach:

Białołęka: Płochocińska, Światowida;

Bielany: Podczaszyńskiego, Conrada i Wólczyńska;

Bemowo: Powstańców Śląskich;

Mokotów: Domaniewska, ul. Dąbrowskiego;

Ochota: Szczęśliwicka, Grójecka;

Praga-Południe: Grenadierów, Grochowska, Szaserów i Dwernickiego;

Rembertów: Cyrulików;

Ursus: Warszawska;

Ursynów: Pileckiego, Wąwozowa, u zbiegu Rodowicza „Anody” z Rosoła;

Włochy: u zbiegu Łopuszańskiej z Hynka;

Żoliborz: Potocka, Popiełuszki.

Głos mieszkańców

W procesie projektowania zielonych ulic urzędnicy zamierzają uwzględnić opinie mieszkańców. Zwłaszcza pomysły dotyczące użytkowej aranżacji przestrzeni i wskazania miejsc, gdzie powstać mogłyby nowe skwery i pasy roślinności.

Pomysły można zgłaszać nie tylko w trakcie konsultacji społecznych, ale też przy pomocy aplikacji "Milion drzew" i "Warszawa 19115". Jak podaje ratusz, od marca ubiegłego roku wpłynęło w ten sposób 11 400 zgłoszeń.

Jak informuje ratusz, w tym roku przy głównych ulicach pojawiło się 6200 nowych drzew, a w warszawskich lasach przybyły ponad 32 tysiące nowych sadzonek.

"Zielona ściana na Wawelskiej"

Jako przykład zielonej metamorfozy urzędnicy przywołują ulicę Wawelską. Trwają na niej ostatnie nasadzenia w ramach projektu "Zielona ściana na Wawelskiej".

Nowa roślinność pojawiła się po północnej stronie ulicy, na odcinku od Grójeckiej do alei Niepodległości. Wzdłuż około dwukilometrowego odcinka zasadzono ponad 21 tysięcy krzewów, 1700 sztuk pnączy i blisko pięć tysięcy roślin ozdobnych. Dodatkowo zainstalowany został tam system automatycznego nawadniania. Koszt tej inwestycji to pięć i pół miliona złotych.

Miasto pracuje też nad stworzeniem warszawskiej Mapy Koron Drzew:

Cele projektu - warszawska Mapa Koron DrzewTVN24
wideo 2/2

kk/r