Więcej darmowego internetu SLD: to wciąż za mało

Warszawa

SLD zbiera podpisy pod petycją w sprawie darmowego internetu w całej Warszawie. – Miasto robi co może. Darmowa sieć cały czas się rozrasta – odpowiadają radni rządzącej PO.

Na początku lata za darmo do miejskiej sieci będzie można się podłączyć między innymi na placu Trzech Krzyży, placu Grzybowskim, Nowym Świecie i Powiślu.

SLD chce więcej

Zdaniem SLD to za mało. – Chcemy darmowego internetu w całym mieście – apelują do prezydent Warszawy i rozpoczynają akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. Do końca kwietnia zamierzają zebrać ich 10 tysięcy.

– Pani prezydent obiecała to w kampanii wyborczej, zresztą nie pierwszy raz – mówi Paulina Piechna-Więckiewicz z SLD. - Kilka miejsc w centrum miasta to zdecydowanie za mało – tłumaczy.

Wycieczka dookoło świata

- Szansą na darmowy internet w całej Warszawie była technologia WiMAX. Niestety miasto nie może startować w przetargu na tą technologię, bo uniemożliwiają to przepisy europejskie – odpowiada Dariusz Dolczewski, radny PO.

Zostaje więc tylko technologia Wi-Fi. – Ona jest 10-krotnie większa – podkreśla radny.

Sytuację miasta porównuje do sytuacji młodego małżeństwa: – Dopiero kupili mieszkanie, które muszą umeblować. Zostaje jeszcze czynsz, kredyt, czasami może uda się wyjechać na weekend. I przychodzi taki sąsiad z SLD i mówi im, że muszą jechać na wycieczkę dookoła świata.

Dolczewski przyznał, że Warszawa mogłaby wzorować się na europejskich miastach, w których darmowy internet finansuje prywatna firma. W zamian oferuje szerokie wsparcie w kampaniach reklamowych. – Warto jednak pamiętać, że do tej pory do takiej współpracy nie zgłosił się nikt. To może oznaczać, że u nas takie rozwiązanie jest pop prostu nieopłacalne - dodaje.

Obecnie z bezpłatnego internetu można korzystać w tych miejscach:

Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat do Świętokrzyskiej oraz skrzyżowanie Świętokrzyskiej i Tamki, Powiśle w rejonie ulicy Browarnej od Karowej do Tamki, Pasaż Wiecha, WOM-y w urzędach dzielnicowych, większość dzielnicy Bemowo.

Niedługo Warszawa będzie miała około 30 nadajników. Na początek lata zaplanowane jest zakończenie instalacji kolejnych 12 urządzeń.

Bezpłatny internet obejmie:

Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a, ulice Dobra-Lipowa, Aleję Zieleniecką (2 punkty) i Francuską (2 punkty).

par/mz