Widowiskowa "przeprowadzka" dębów. Ustępują miejsca blokom

Warszawa

Widowiskowa przeprowadzka dębówUD Białołęka
wideo 2/3

Z użyciem ciężkiego sprzętu odbyła się "przeprowadzka" okazałych dębów rosnących przy Ceramicznej na Białołęce. Niektóre z nich miały ponad półtorametrowy obwód i ważyły nawet 30 ton. Drzewa są przesadzane, bo w ich miejscu powstanie nowe osiedle mieszkaniowe.

Widowiskowa przeprowadzka objęła osiem dębów szypułkowych, których obwód liczył od 119 do 154 centymetrów. Oprócz tego, zabrano też jedno drzewo wielopienne o łącznej sumie obwodów ponad 380 centymetrów.

"Do prac zaangażowany był ciężki sprzęt, gdyż przesadzane drzewa wraz z bryłą korzeniową ważą nawet 30 ton" - poinformował na swojej stronie urząd dzielnicy w Białołęce.

Nowe osiedle

Cała akcja miała miejsce nieopodal budynku urzędu, gdzie planowana jest budowa osiedla. Inwestorem przesadzania była spółdzielnia mieszkaniowa przygotowująca teren pod inwestycję.

"Wszystkie osiem roślin zostało zakwalifikowanych do przesadzenia po wcześniejszych oględzinach, z uwzględnieniem ich stanu zdrowotnego, wartości przyrodniczej oraz technicznych możliwości przesadzenia" - czytamy na stronie urzędu dzielnicy.

Przypominają też, że pierwsze przygotowania do przesadzania rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Po pierwsze - przycięto korony drzew. Po drugie – przygotowano odpowiednie bryły korzeniowe mające zabezpieczyć korzenie podczas przeprowadzki.

Wrócą na Ceramiczną

"Akcję przesadzania prowadzi profesjonalna firma udzielająca gwarancji przyjęcia się drzew, która będzie pielęgnowała rośliny przez kolejne lata" - informują urzędnicy.

Dęby nie znikają jednak z Ceramicznej na stałe. Zostały przesunięte kilkaset metrów dalej, gdzie nie będą kolidować z budową. Z kolei w miejsce pozostałych drzewek usuniętych z działki - po zakończeniu inwestycji - mają pojawić się nasadzenia zastępcze. "Wszystkie nowe rośliny zostaną posadzone bądź na tej samej działce, bądź po sąsiedzku na terenach spółdzielni mieszkaniowej" - zapewnia urząd.

kw/b