Widok przedwojennej ulicy przenosi na "Mur Sztuki"

Warszawa

Marcin Gula / tvnwarszawa.plTak powstaje mural

Agata Bogacka przenosi na mur widok z mieszkania na rogu ul. Hożej i Poznańskiej. Za wzór wzięła zdjęcia, które robiła jej babcia, gdy okolica wyglądała zgoła inaczej.

- Projekt muralu powstał na podstawie zdjęć, które robiła moja babcia z mieszkania na rogu Hożej i Poznańskiej. To jest właśnie widok ulicy przedwojennej - mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agata Bogacka, malarka zajmująca się również rysunkiem i fotografią. - Dorysowałam framugę okna i dłoń, która uchyla zasłonę – dodaje.

Ale nie ma domów

Mural powstaje w Ogrodzie Różanym w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam jest tzw. Mur Sztuki, czyli miejsce, gdzie artyści upamiętniają wydarzenia z czasów Powstania Warszawskiego.

- To było mieszkanie, z którego moja babcia musiała wyjść pierwszego dnia powstania, tzn. stamtąd po prostu uciec, co opisała w swoim pamiętniku. Tych domów już nie ma, chociaż po wojnie chyba jeszcze stały - zastanawia się Bogacka.

I dodaje, że nadal stoi budynek, w którym jej babcia mieszkał i obserwowała okolicę. - Widziałam, że na Poznańskiej odtworzono latarnie i kostkę brukową. Ale nie ma podstawowej rzeczy, to znaczy tych starych domów - zaznacza artystka.

ran/roody