Wiceprezydent o propozycji PiS: nadsąd, inkwizycja, palenie na stosie

Najnowsze

TVN24Wiceprezydent Witold Pahl mówił o reprywatyzacji

- Rozliczenie przeszłości nie powinno przysłonić najważniejszej sprawy, czyli bezpieczeństwa lokatorów i wspólnego majątku Warszawy – powiedział na konferencji prasowej ws. reprywatyzacji wiceprezydent Witold Pahl. Odniósł się w ten sposób do proponowanej przez PiS specjalnej komisji, która zajmie się nieprawidłowościami w zwrotach.

- Informacja o utworzeniu organu, który miałby zajmować się sprawami reprywatyzacyjnymi w znaczącej opinii autorytetów jest niczym innym, jak swoistego rodzaju nadsądem i inkwizycją, która pod pretekstem wymierzania sprawiedliwości ma służyć spaleniu na stosie politycznych przeciwników – powiedział wiceprezydent.

Przekonywał, że przekaz płynący ze strony PiS jest "nieprecyzyjny i naprędce przygotowany". Zapowiedziano organ, który – jego zdaniem – nie ma pokrycia w systemie prawnym.

– Z tych haseł o populistycznym charakterze wynika, że ten organ będzie kierować się racjami politycznymi, a nie próbą realizacji zasady sprawiedliwości społecznej - tłumaczył.

Mimo to, Pahl podkreślił, że jeśli zostanie wezwany, stawi się na przesłuchanie komisji. - W tej sprawie jestem w stanie współpracować nawet z diabłem. Pod warunkiem, że będziemy kierować się zasadami sprawiedliwości społecznej - powiedział.

Apel o ustawę

Władze Warszawy podkreślają, że jedynym środkiem na rozwiązanie problemu ze zwrotem nieruchomości jest kompletna ustawa reprywatyzacyjna.

- Po raz kolejny apeluję do marszałka Marka Kuchcińskiego, aby jak najszybciej podjął prace ustawodawcze w celu uchwalenia ustawy, która raz na zawsze zakończy kryzys dekretu Bieruta – powiedział Pahl.

Zapewnił też, że miasto podjęło szereg starań, aby rozwiązać problemy związane z reprywatyzacją. - Składaliśmy zawiadomienia do prokuratury. Rozwiązaliśmy BGN i wszystkie te biura, które bezpośrednio zajmowały się sprawami dekretowymi. Jesteśmy zdeterminowani, żeby zrealizować wszystkie obietnice – przekonywał.

Przypomniał o "małej" ustawie reprywatyzacyjnej, dzięki której miasto ma możliwość wydawania decyzji odmownych w sprawie zwrotów nieruchomości.

Pytany o zapowiadany audyt w sprawie reprywatyzacji poinformował, że do 25 października jest czas na składanie ostatecznych ofert. - Do końca miesiąca podpiszemy umowę z audytorem - zapewnił.

Komisja weryfikacyjna PiS

Konferencja ratusza była odpowiedzią na zapowiedzi złożone przez Prawo i Sprawiedliwość.

We wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński wspólnie z ministrem i wiceministrem sprawiedliwości przedstawili projekt, który zakłada powołanie przez Sejm specjalnej komisji weryfikacyjnej. Jej zadaniem byłoby badanie decyzji reprywatyzacyjnych (wydanych w przeszłości) pod kątem ich zgodności z prawem.

Komisja ma na celu rozliczenie tych, którzy przyczynili się do nieprawidłowości związanych ze zwrotem nieruchomości w Warszawie. Jej przesłuchania mają być jawne. Prawnicy, urzędnicy i handlarze roszczeń "mają być przesłuchiwani na oczach społeczeństwa."

W programie "Jeden na Jeden" wiceminister Patryk Jaki mówił, że "to jej największy atut i przewaga nad prokuraturą". CZYTAJ WIĘCEJ:

Patryk Jaki był gościem "Jeden na jeden"TVN24

kw/b