Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Wiceprezydent o darmowej komunikacji: to jest kwestia 800 mln zł w skali roku

Najnowsze

"Tak jest" TVN24Kampania samorządowa 2014

- Można powiedzieć, że komunikacja czy woda będzie za darmo. Pytanie, na ile to tani populizm, a właściwie drogi populizm. Tallin się już zastanawia, czy się z tego pomysłu się nie wycofać – mówił na antenie TVN24 o pomyśle darmowej komunikacji w stolicy wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz. Przyznał, że by komunikacja miejska w stolicy była darmowa, trzeba by co roku znajdować 800 mln zł.

Jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy ogłosił niedawno, że chce by komunikacja w stolicy była darmowa. Ten pomysł, który zrealizowano w Tallinie , skomentował w programie "Tak Jest" na antenie TVN24 wiceprezydent Jacek Wojciechowicz.

- Oczywiście wszystko można obiecać. Można powiedzieć, że komunikacja, czy woda będzie za darmo. Pytanie na ile to tani populizm, a właściwie drogi populizm. To jest kwestia 800 mln zł w skali roku. Przy naszym budżecie trzeba te miliony gdzieś znaleźć – powiedział Wojciechowicz. Dodał, że by tak się stało trzeba by te pieniądze "zdjąć" z pomocy społecznej, oświaty, czy na przykład żłobków.

- W Europie poza Tallinem żadne z miast tego rozwiązania nie wprowadziło. Ani Berlin, ani Paryż, ani Londyn, ani Madryt, ani Rzym. Tallinn się zastanawia, czy się z tego pomysłu nie wycofać, bo efekty są dość mizerne – mówił wiceprezydent.

CZYTAJ O DARMOWEJ KOMUNIKACJI W TALLINIE

Gościem w studiu był również poseł PiS. Mariusz Antoni Kamiński bronił pomysuł wprowadzenia darmowej komunikacji w Warszawie. Twierdził, że jest on realny i brakujących pieniędzy wcale nie trzeba zdejmować z innych potrzeb. Skąd chce wziąć pieniądze na darmowe autobusy, metro i tramwaje?

"Można. Obliczyliśmy"

- Zwykłe reguły. Można to zrobić. Obliczyliśmy to. Udało się to w innych miastach europejskich i polskich. Ten kto płaci podatki będzie mógł jeździć darmową komunikacją. Spodziewamy się, że to będzie bardzo duży przyrost. Z tym od 8 lat nie potrafi sobie poradzić pani Hanna Gronkiewicz-Waltz i inni politycy PO. Jeżeli więcej osób będzie korzystało z komunikacji miejskiej to mniej osób będzie w samochodach – mówił Kamiński. Dodał, że to rozwiązanie korzystnie wpłynie na zmniejszenie korków w Warszawie.

- Żebyśmy uzyskali kwotę, o której mówi pan poseł, to tych dodatkowych podatników musiałoby być ponad 250 tysięcy. Jeżeli by tak było to jeszcze są koszty związane z nowym taborem. Jeżeli ma być więcej pasażerów to większy musi być tabor – mówił Wojciechowicz i dodawał, że na każdym kroku urzędnicy namawiają mieszkańców by rozliczali się w stolicy.

- Nawołujemy do tego by rozliczać podatki w Warszawie. Przecież to było przy okazji naboru do przedszkoli, czy przy karcie warszawiaka. To daje pewne efekty, ale trzeba być realistą – mówił Wojciechowicz i przyznał, że wątpi, że nagle 200 tysięcy ludzi pojawi się w urzędzie skarbowym w Warszawie.

lata/ec