Wiceprezydent miał wypadek. Sekretarz przejął nadzór nad śmieciami

Warszawa

TVN24Michał Olszewski

Michał Olszewski - jeden z wiceprezydentów Warszawy - miał wypadek. Jak podaje rzeczniczka urzędu miasta, przebywa na zwolnieniu, a jego obowiązki w ratuszu zostały przekazane pozostałym wiceprezydentom i sekretarzowi miasta. Olszewski nadzorował między innymi Biuro Architektury i sprawy związanie ze śmieciami.

Jak udało nam się ustalić, na początku tygodnia wiceprezydent uległ wypadkowi, poruszając się rowerem. Agnieszka Kłąb w rozmowie z tvnwarszawa.pl poinformowała, że Olszewski ma "kilka tygodni zwolnienia". Nie komentuje sprawy wypadku, podając krótko, że to "prywatna sprawa pana wiceprezydenta".

Kto przejmie jego obowiązki

- Jeśli chodzi o jego biura, pani prezydent [Hanna Gronkiewicz-Waltz - red.] w porozumieniu z Michałem Olszewskim przydzieliła je pod nadzór pozostałych wiceprezydentów i pana sekretarza Marcina Wojdata - powiedziała. - To standardowa procedura. Jest stosowana przy każdorazowym urlopie czy zwolnieniu, kiedy na czas nieobecności jednego z wiceprezydentów jego obowiązki przejmują inni - dodała.Michał Olszewski sprawuje nadzór nad pięcioma biurami: Architektury i Planowania Przestrzennego, Polityki Lokalowej, Rozwoju Gospodarczego, Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju oraz Biurem Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Nadzór nad tym ostatnim - w kontekście kryzysu śmieciowego na Mokotowie i wygasających wkrótce umów na odbiór odpadów na Pradze - wydaje się szczególnie ważny. - Jeśli chodzi o sprawę śmieci, przejął je pan sekretarz Wojdat. Przez jakiś czas zajmował się tym tematem. Ma pod sobą także siostrzane Biuro Ochrony Środowiska - informuje Kłąb.

Problem z wywozem odpadów

Śmieciowy problem na Mokotowie pojawił się na początku sierpnia i miał związek ze zmianą firmy wywożącej odpady. Wcześniej zajmował się tym prywatny operator. Umowa jednak się zakończyła, do ogłoszonego przetargu nikt się nie zgłosił, więc miasto wskazało, że odpady będzie odbierać Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Spółka miała niewiele czasu na przygotowanie, szybko okazało się, że nie docierała do wszystkich miejsc na bieżąco. W rozmowie z reporterem TVN24 mieszkańcy mówili o wylewających się śmieciach z altanek, odorze i biegających szczurach.

Aby posprzątać altany, na ulice Mokotowa wyjechały (także w weekend i 15 sierpnia) dodatkowe śmieciarki.

Jak informował wcześniej Olszewski, z końcem września wygaśnie umowa na odbiór śmieci na Pradze Północ i Pradze Południe. Do tej pory za wywóz odpowiadała tam firma Lekaro. Podobnie będzie z umowami z firmą Sita, która obecnie obsługuje Ursynów i Wilanów.

Olszewski o decyzji ws. wyboru MPOMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kw/b