Wicedyrektor Muzeum Warszawy odwieszony, ale zdegradowany

Warszawa

archiwum TVN24Jarosław Trybuś zdegradowany

Jarosław Trybuś nie jest już wicedyrektorem Muzeum Warszawy. Miesiąc po tym, jak został zawieszony, wrócił do pracy, ale na inne - niższe - stanowisko.

Przypomnijmy: Trybuś został zawieszony miesiąc temu po tym, gdy w mediach społecznościowych udostępnił grafikę z nożem. Rękojeść miała kształt przypominający profil Jarosława Kaczyńskiego, a wszystko to działo się niedługo po ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

O reakcję prezydenta stolicy zaapelował wtedy Sebastian Kaleta, warszawski radny PiS. "Deklarował Pan walkę z mową nienawiści. Ma Pan idealną okazję, bo sprawa dotyczy wicedyrektora Muzeum Warszawy, czyli placówki miejskiej. Jakie działania podejmie Pan w tej sprawie?" - napisał na Twitterze.

Trybuś usunął wpis i przeprosił. Mimo to dyrektor muzeum Ewa Nekanda-Trepka zdecydowała o jego zawieszeniu. - Dyrektor Jarosław Trybuś został zawieszony na okres jednego miesiąca, cofnęłam swojemu zastępcy pełnomocnictwa. Prezydent do decyzji się przychylił – mówiła wtedy. I zapowiadała, że w ciągu miesiąca władze miasta podejmą decyzję co do jego przyszłości.

"Podpisał wypowiedzenie"

Miesiąc minął i dziś na stronie internetowej muzeum pojawiło się oświadczenie: "Niniejszym informuję, że Pan dr Jarosław Trybuś podpisał wypowiedzenie zmieniające warunki umowy o pracę, zawartej między nami 26 listopada 2012 roku. Tym samym Pan dr Jarosław Trybuś został odwołany ze stanowiska Zastępcy Dyrektora ds. Programowych. Pozostaje jednak w Muzeum Warszawy na stanowisku Głównego Specjalisty ds. Wystawy Głównej "Rzeczy warszawskie".

Decyzja odwołania Pana dr. Jarosława Trybusia ze stanowiska Zastępcy Dyrektora związana jest z udostępnieniem przez niego kontrowersyjnej grafiki, co naraziło Muzeum Warszawy i jego organizatora - Miasto Stołeczne Warszawę - na utratę dobrego imienia. Powodem odwołania jest również niewłaściwy sposób zarządzania podlegającym mu obszarem.

Prezydent m.st. Warszawy, Pan Rafał Trzaskowski, przyjął do wiadomości moją decyzję" - napisała dyrektor muzeum.

Oświadczenie pojawiło się na stronie w czwartek po południu. Nie udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytanie, na czym polegało niewłaściwe zarządzenie przez wicedyrektora, o czym wcześniej nie było mowy. Ewa Nekanda-Trepka poprosiła o kontakt w piątek.

Jarosław Trybuś nie chciał komentować decyzji swojej przełożonej.

RZECZNIK RATUSZA O ZAWIESZENIU WICEDYREKTORA (WYPOWIEDŹ ZE STYCZNIA):

Rzecznik ratusza o zawieszeniu wicedyrektora Trybusia
TVN24

r/b