Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Wiceburmistrz zostaje. Nerwowa sesja na Bielanach

Warszawa


Większość radnych nie poprała wniosku radnych PiS o odwołanie Marka Lipińskiego, wiceburmistrza dzielnicy Bielany. Podczas gorącej dyskusji nie obyło się bez kłótni i zabierania mikrofonów.

Radni PiS domagali się odwołania wiceburmistrza odpowiedzialnego za oświatę. Zarzucali mu działanie wbrew interesom mieszkańców i rozpowszechnianie nieprecyzyjnych informacji, które doprowadziły do likwidacji szkół przez Radę Warszawy.

Mieli również pretensję, że burmistrz dopiero na tydzień przed grudniową sesją rady dzielnicy, poinformował o zamiarze likwidacji czy przenosin szkół. – Ponadto w czasie obrad Rady Warszawy, wiceburmistrz zgłosił autopoprawki, przez co uchwała zupełnie zmieniła znaczenie w porównaniu do tej jaka zaakceptowała rada dzielnicy – punktował Jan Zaniewski, radny PiS.

Sam wiceburmistrz odpierał zarzuty tłumacząc, że w dwóch szkołach (podstawówka przy ul. Arkuszowej i gimnazjum przy ul. Perzyńskiego) były przeprowadzone konsultacje w sparawie przeniesienia i ich likwidacji, oraz że rodzice uczniów o wszystkim wiedzieli

– To właśnie po tych konsultacjach udało się wypracować koncepcję, aby podstawówki przy Arkuszowej nie przenosić w inne miejsce tylko w tym samym budynku utworzyć filię innej szkoły. Jeżeli chodzi o autopoprawki, to była jedna odnośnie poszerzenia uchwały o nazwę szkoły – tłumaczył na sesji Lipiński.

Wcześniej, przed dyskusją nad odwołaniem wiceburmistrza, radni opozycji zgłosili wniosek o odwołanie radnej Elżbiety Neski z funkcji przewodniczącej komisji oświaty, oraz o zmniejszenie składu zarządu dzielnicy z pięciu członków do trzech.

W każdym z trzech głosowań rada dzielnicy zagłosowała przeciw. Stało się tak dlatego, że Platforma Obywatelska, do której należą Neska i Lipiński ma w radzie większość.

Kłótnia i zabieranie mikrofonów

W czasie obrad nie obyło się bez awantur. Po wygłoszeniu przez radnego Zaniewskiego uzasadnienia wniosku o odwołanie z funkcji przewodniczącej komisji oświaty, jeden z radnych PO zgłosił wniosek formalny o przejście do głosowania bez dyskusji nad wnioskiem o odwołanie.

Później w czasie dyskusji nad odwołaniem wiceburmistrza, radni PO i PiS targowali się o to ile ma trwać wypowiedź każdego z nich. Spór był na tyle duży, że potrzebne było głosowanie. Ostatecznie większość radnych była za tym, aby wypowiedź trwała nie więcej niż trzy minuty.

Na sali byli również obecni rodzice z bielańskich szkół. Trzech chciało zabrać głos w dyskusji.

Przewodniczący rady dzielnicy Robert Wróbel zgodził się na wypowiedź tylko jednej osoby. W momencie, kiedy zaczęła przemawiać druga, przewodniczący zarządził przerwę 10 minut. Wtedy wszyscy radni PO wyszli z sali obrad, a pracownicy urzędu wyłączyli głośniki i kilkukrotnie próbowali zabrać rodzicowi mikrofon.

W czasie dyskusji nie obyło się również bez wypominania. Radni i zarząd dzielnicy Bielany przypominali, że w 2005 roku, kiedy Bielanami rządził PiS również były likwidowany szkoły.

bf//ec