Wiceburmistrz rezygnuje. Możliwy pełnomocnik od Gronkiewicz-Waltz

[object Object]
Wiceburmistrz rezygnuje ze stanowiskaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Ważne zmiany w urzędzie na Białołęce. Burmistrz z PO zostaje zawieszony, a zarządzanie dzielnicą - zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego - przejmuje szef lokalnego stowarzyszenia Jan Mackiewicz. Jeden z jego zastępców już pierwszego dnia… podaje się do dymisji.

W czwartek na tvnwarszawa.pl informowaliśmy o wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wybór Jana Mackiewicza na stanowisko (z lutego 2016 roku) był zgodny z prawem.

To oznacza, że - zdaniem sądu - to właśnie Mackiewicz powinien być burmistrzem dzielnicy, a nie jak do tej pory - Ilona Soja-Kozłowska z Platformy Obywatelskiej. Jeszcze dwa dni temu nie było jasne, jak ten wyrok zostanie przyjęty w białołęckim ratuszu. W piątek jednak w urzędzie nastąpiły ważne zmiany.

Zarząd zawieszony

- Przed południem odbyło się spotkanie z wiceburmistrzami, dyrektorami komórek organizacyjnych i samorządowych, które działają na Białołęce. Ilona Soja-Kozłowska poinformowała na nim, że zarząd któremu przewodniczyła, został zawieszony decyzjami wojewody mazowieckiego - mówi nam Marzena Gawkowska, rzeczniczka urzędu dzielnicy.

Skąd w tej sprawie wojewoda? Soja-Kozłowska była wybierana na stanowisko burmistrza Białołęki kilka razy (ze względu na spór w radzie dzielnicy). Po raz ostatni w styczniu bieżącego roku. Jednak w ostatni poniedziałek wojewoda Zdzisław Sipiera uznał, że uchwały - na mocy których została wybrana - nie były zgodne z prawem.

- A zatem zarządem, który obecnie działa w dzielnicy jest ten, na czele którego stoi Jan Mackiewicz - stwierdza Gawkowska. - Poprzedni zarząd jest w zawieszeniu, choć umowy o prace z tymi osobami nie zostały rozwiązane. Na razie pani Soja-Kozłowska i jej zastępcy dostali inne miejsce w urzędzie. Doradzają i przekazują obowiązki nowym członkom zarządu - dodaje.

Co ważne, Mackiewicz i jego zastępcy nie mają jeszcze pełnomocnictw od prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zatem nie mogą podpisywać żadnych umów i oficjalnych dokumentów.

Dymisja wiceburmistrza

To jednak nie koniec zmian. W południe na konferencji zorganizowanej w stołecznym ratuszu do dymisji podał się Marcin Adamkiewicz, zastępca Jana Mackiewicza.

Swoją decyzję argumentował chęcią odcięcia się od konfliktu politycznego, który trwa w dzielnicy.

Adamkiewicz przekonywał, że działania radnych Prawa i Sprawiedliwości oraz Razem dla Białołęki (czyli stowarzyszenia, na czele którego stoi Mackiewicz) są szkodliwe dla dzielnicy. - Koalicja PiS i Razem dla Białołęki ma w radzie dzielnicy 11 mandatów na 23, a więc nie ma większości. Wykorzystując wojewodę z PiS, koalicja ta podejmuje działania niedemokratyczne i niezgodne z prawem - zarzucił swoim oponentom.

Warto dodać, że Marcin Adamkiewicz był również zastępcą burmistrza w zarządzie, na czele którego stała Ilona Soja-Kozłowska.

Możliwy pełnomocnik

Co dalej? - Na razie nie ma pewności co do tego czy dwuosobowy zarząd jest prawidłowy. W naszej dzielnicy powinien bowiem liczyć trzy osoby - zwraca uwagę rzeczniczka dzielnicy.

Mackiewicz ma 30 dni na to, aby wybrać swojego nowego zastępcę. Tego jednak musi poprzeć rada dzielnicy. Z tym może być problem, bo koalicja PiS i RdB na razie nie ma większości. Jeśli w ciągu miesiąca nie uda się do zarządu dokooptować trzeciej osoby, swojego pełnomocnika będzie mogła wysłać tam Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak poinformowała nas późnym popołudniem rzeczniczka urzędu miasta Agnieszka Kłąb, ratusz zwrócił się już do przewodniczącego rady dzielnicy Wiktora Klimiuka (PiS) o zwołanie sesji nadzwyczajnej. - W celu uzupełnienia zarządu dzielnicy. Chcemy jak najszybciej uporządkować sytuację prawną na Białołęce - mówi Kłąb.

Sam Mackiewicz nie kryje, że całą sytuacją jest trochę zaskoczony. - Jeszcze rano rozmawiałem z panem Adamkiewiczem i nie zapowiadał mi, że zamierza zrezygnować. Ja byłem gotowy podjąć z nim współpracę - zapewnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

Jak dodaje, kandydata na nowego wiceburmistrza jeszcze nie ma. Pytany o trudności z jego wyborem i ewentualnego pełnomocnika prezydent odpowiada krótko: - Różne warianty są brane pod uwagę. To bardzo świeża sprawa i nie chcę jej na razie demonizować.

Zobacz, jak radni Białołęki sprzątali dzielnicę:

Radni Białołęki sprzątają dzielnicę
Radni Białołęki sprzątają dzielnicęfacebook

kw/mś

Pozostałe wiadomości

Warszawscy rolkarze i wrotkarze rozpoczynają kolejny sezon wieczornych przejazdów po stolicy. Pierwsza impreza z cyklu Nightskating Warszawa odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia. Trasa biegnie przez cztery dzielnice: Śródmieście, Mokotów, Ochotę i Wolę.

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Rolkarze zaczynają sezon, przejadą przez cztery dzielnice

Źródło:
tvnwarszawa.pl

19 kwietnia przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. W piątek w stolicy oprócz oficjalnych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. Wystawy, pokazy filmy, czy tradycyjna już akcja "Żonkile". W południe zawyją także syreny.

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

"Byłem świadkiem wspaniałej heroicznej walki bojowców żydowskich"

Źródło:
PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl